Wybór z rodzynek: Numer jeden wśród słodkich win
Najsłodsze z najsłodszych – tak moglibyśmy zacząć nasz artykuł, który na tapetę bierze wybór z rodzynek (tzw. cibeb). Najwyższej jakości wino z wyróżnikiem sprawdzi się podczas uroczystych okazji albo jako doskonałe zwieńczenie menu degustacyjnego. Osłódźmy sobie życie.
Wybór z rodzynek i jego miejsce w klasyfikacji
Jakościowe wina z wyróżnikiem, do których zalicza się wybór z rodzynek, plasują się na najwyższych pozycjach w czeskiej klasyfikacji win. W germańskim systemie klasyfikacji win wybory z rodzynek znajdują się na jej szczycie z zawartością cukru w winogronach na poziomie minimalnie 32° NM.
Dojrzałość winogron i zawartość cukru naturalnego najczęściej mierzone są w sprasowanym moszczu za pomocą certyfikowanych refraktometrów. Klasyfikacji wyboru z rodzynek, a tym samym kontroli odmiany, pochodzenia winogron, zawartości cukru oraz spełnienia innych warunków musi dokonać Państwowa Inspekcja Rolno-Spożywcza.
Nasza wskazówka: Chcesz dowiedzieć się więcej? Przygotowaliśmy dla ciebie przewodnik po winach z wyróżnikiem, który znów przybliży cię o krok do lepszej orientacji w świecie win.
Czym właściwie jest tzw. cibeba
Cibeba, inaczej rodzynka, to nazwa jagody winorośli, która częściowo uschła: albo naturalnie albo w wyniku działania szlachetnej pleśni – Botrytis Cinerea.
Współczesne pochodzenie tego słowa można wywnioskować z niemieckiego określenia die Zibebe.
Odmiany, cibeby i produkcja słodkiej pokusy
Do odmian, z których produkuje się wybór z rodzynek należą przede wszystkim Pálava, Pinot gris, Tramin, Riesling wołoski czy Chardonnay. Mogą one w środkowoeuropejskich winnicach dojrzeć na tyle, by osiągnąć potrzebną zawartość cukru.
Zbiory i produkcja wyboru z rodzynek podlegają rygorystycznym zasadom. Winogrona muszą zawsze odpowiednio dojrzeć, czy wręcz przejrzeć jeszcze w winnicy, a po zbiorach, które odbywają się ręcznie, nie można ich dodatkowo suszyć.
Proces fermentacji jest powolny, a w winie pozostawia się znaczącą ilość cukru resztkowego oraz średnią zawartość alkoholu – około 10-13 %. Wybory z rodzynek zwykle jeszcze chwilę „leżą” w dębowych beczkach – od roku do dwóch.
Przedstawiamy wino borytryzowane: Wybór z rodzynek nie jest osamotniony
Winem borytryzowanym (wyborem z borytryzowanych jagód) generalnie można nazwać również każde inne wino powstałe z winogron zaatakowanych przez wspomnianą wyżej szlachetną pleśń – Botrytis Cinerea. Jednocześnie nie zawsze są to wina z wyróżnikiem. Żeby nimi były, muszą spełniać jeszcze dodatkowe kryteria.
Dla powstawania pleśni i jej późniejszego rozprzestrzeniania się na jagody kluczowe znaczenie mają odpowiednie warunki klimatyczne: wystarczająca ilość jesiennych dni bez porannych przymrozków i pogoda, podczas której mgły występują naprzemiennie z popołudniowym słońcem. W przeciwnym wypadku pleśń zamiast wspaniałych rodzynek powoduje powstanie niepowetowanych szkód.
Z winami borytryzowanymi spotkamy się też na przykład w tokajskim regionie winiarskim albo słynnym regionie winiarskim Bordeaux, a konkretnie w Sauternes. W warunkach środkowoeuropejskich często trudno jest osiągnąć współgranie wszystkich elementów niezbędnych do powstania win borytryzowanych, więc ich produkcji nie da się z góry zaplanować. Z tego powodu są to wina uznawane za ekskluzywne i nietypowe.
Czy wiesz, że…
Wina borytryzowane, czy raczej sposób ich produkcji, odkryto przypadkiem. Pod koniec XVIII wieku w jednym z niemieckich klasztorów doszło do przetworzenia pozornie uszkodzonych plonów winorośli, które zaatakowała pleśń. Powstałe wino było jednak zaskakująco dobrej jakości i zapoczątkowało nową tradycję produkcji borytryzowanych win.
Wino borytryzowane z Sauternes
Jak już wspominaliśmy, regionem łączonym często z winami borytryzowanymi jest Sauternes. Tamtejszy klimat stwarza bowiem doskonałe warunki dla szlachetnej pleśni: równiny, położenie 80 km od oceanu i dorzecze dwóch rzek (Ciron i Garonne), których odmienne temperatury pozwalają na powstanie porannych mgieł. Mgły współwystępują tam z ciepłym słońcem – dokładnie tak, jak jest to konieczne do powstania win borytryzowanych.
Wina Sauternes produkuje się z trzech odmian: Muscadelle i Sémillon, dzieki którym wino ma charakterystyczny aromat, oraz Sauvignon Blanc, które dodaje mu świeżości. Wina Sauternes mają duży potencjał dojrzewania, a najlepsze z nich mogą przetrwać w butelkach całe wieki.
Najwyższej jakości wina z tego regionu mają oznaczenie Grand Cru Classé lub Premier Cru Classé i znajdziesz je również w naszej ofercie.
Wybór z rodzynek – cena słodyczy może być wysoka
Wybór z rodzynek to wino bardzo ekstrakcyjne, pełne i słodkie, wyróżniające się bogatszym kolorem. Można w nim wyczuć nuty miodu lub rodzynek i smak przejrzałych owoców. Ma duży potencjał dojrzewania , a jego bukiet rozwija się z czasem w stronę nut charakterystycznych dla borytryzowanych win.
Jako wino ze znaczącą zawartością cukru resztkowego, najczęściej 100-200 g/l, pasuje na przykład do deserów, wybranych słodyczy, ale też do dojrzałych, tłustych serów. Można je zwykle kupić w małych butelkach o pojemności od 0,2 do 0,5 l. Jego wyjątkowość wiąże się też z wyższą ceną. Wybór z rodzynek zdecydowanie jest jej jednak wart.
Wyselekcjonowane wina. W twoim e-mailu.
1x na miesiąc możesz się spodziewać rekomendacji, ciekawostek i korzystnych ofert dla twojej piwniczki.
Wysyłając e-mail, akceptujesz Warunki ochrony danych osobowych.