Szlakiem francuskiego wina: od Szampanii po Langwedocję -Roussillion
Francuskie winiarskie regiony, szczepy winogron i odmiany wina należą do tych najbardziej znanych i odgrywają ważną rolę w historii produkcji wina w Czechach i na Morawach. Za sukcesem francuskich win stoi bogaty koktajl odpowiednich warunków atmosferycznych, urodzajnej gleby, kultywacji i tradycji oraz położenia geograficznego, sprzyjającego eksportowi.
Wino uprawia się we Francji od VI w. p.n.e. Jego początków należy szukać w greckiej kolonii w Marsylii, a jego pierwszy rozkwit przypadał na okres Cesarstwa Rzymskiego. W krótkim czasie winnicami i winoroślą zainteresowali się mnisi, a za sprawą św. Marcina z Tours (Marcin na białym koniu) zaczęli uszlachetniać i rozpowszechniać ten trunek.
Francja najbardziej ucierpiała podczas wielkiej epidemii pleśni w połowie XIX wieku, następnie kraj został mocno spustoszony w wyniku obu wojen światowych w pierwszej połowie XX wieku. W rezultacie branża winiarska podupadła, co jednak obudziło inicjatywy zmierzające do odnowienia sławnej tradycji. W 1935 roku nastąpiła wielka kodyfikacja francuskich win, zaś po drugiej wojnie światowej winiarstwo znów stało się sercem francuskiego rolnictwa. Dziś Francja produkuje 8 miliardów butelek wina rocznie, trafiających na rynek krajowy i międzynarodowy. Z Francji pochodzą różne znane szczepy, które rozpowszechniły się również na innych kontynentach: Cabernet Sauvignon, Chardonnay i Pinot Noir czy Syrah.
Przyjrzyjmy się wspólnie najważniejszym francuskim regionom winiarskim i winom, które powstają tam od północy po południe.
Szampania
Nikogo chyba nie zdziwi, że w regionie Szampania powstają wina musujące – sama nazwa regionu stała się ich synonimem. Wino dostępne tu to musujące Blanc de Blancs (białe z białych), które powstaje w 100% z Chardonnay. Jego inny sławny towarzysz to musujące Blanc de Noirs (białe z czarnych), produkowane z dwóch rodzajów granatowoczarnych owoców, Pinot Meunier i Pinot Noir.
Alzacja
Alzacja wyróżnia się różnorodną i kompleksową mozaiką gatunków gleby, dlatego z jednego regionu winiarskiego powstają te same wina o różnych smakach. Przede wszystkim pochodzą stąd doskonałe wina białe, cenione na całym świecie. Szczególną sławą cieszy się tutejszy Riesling, Pinot Gris, Gewürztraminer i musujące Alsace.
Dolina Loary
Sadzonki winorośli sprowadzili do doliny Loary Rzymianie. Tutejsze winnice przeżywały ogromny rozkwit zwłaszcza we wczesnej nowożytności, kiedy region upodobali sobie arystokraci, budując tutaj swoje letnie siedziby. Po Wielkiej Rewolucji Francuskiej szale przechyliły się jednak na niekorzyść tego obszaru. Wraz z wybudowaniem dróg paryskie podniebienia zaczęły kusić raczej bardziej egzotyczne wina z Burgundii i Bordeaux. Dopiero w 1935 roku, wraz z kodyfikacją win, Dolina Loary zdobyła sobie uznanie jako producent fantastycznego wina, a tutejsze tradycje winiarskie zaczęły przeżywać renesans.
W winnicach w Dolinie Loary można znaleźć przede wszystkim Sauvignon Blanc – najsłynniejszy to Sancerre, Chenin Blanc, Muscat Blanc i Cabernet Franc.
Burgundia
200 milionów lat temu Burgundia była położona pod ogromnym tropikalnym morzem. Stąd właśnie wzięła się tutejsza charakterystyczna gleba wapienna pełna minerałów, z której słyną burgundzkie wina.
W średniowieczu winnice były uprawiane głównie przez mnichów na potrzeby kościoła i burgundzkich diuków. Po Wielkiej Rewolucji Francuskiej nastąpiła pewna „sekularyzacja” tutejszej branży winiarskiej, która dziś koncentruje się na zrównoważonej, organicznej, ekologicznej produkcji.
W Burgundii swoje korzenie ma szczep Pinot Noir, jednak równie ważną rolę odgrywa tu białe Chardonnay.
Beaujolais
Region winiarski Beaujolais to region, gdzie uprawia się przede wszystkim jeden szczep wina: Gamay. Jednak ku niezadowoleniu ekspertów od wina istotną rolę odgrywa tu również młode wino, Beaujolais Nouveau. Początkowo był to trunek, którym raczyli się głównie pracownicy winnic dla uczczenia końca sezonu. Z czasem jednak zaczął pojawiać się w tutejszych kawiarniach, a stąd podbił resztę świata. Rocznie produkuje się go tutaj około 30 milionów butelek.
Bordeaux
Region Bordeaux słynie nie tylko z wina, ale również cheddaru, czarnej porzeczki, śliwek i czerwono-fioletowego koloru. Choć dziś jest to region praktycznie w całości czerwony, a 90% lokalnej produkcji to czerwone wina produkowane ze szczepu Merlot i Cabernet Sauvignon, dawniej uprawiano tu również dużo białych szczepów. Tutejsze słynne słodkie białe wina popijał sam Thomas Jefferson! Dopiero w połowie XIX wieku zaczęła zmieniać się kolorystyczna łatka regionu i biel ustąpiła miejsca czerwieni.
Côtes du Rhône
Wyraziste wino doliny Rodanu to przede wszystkim Châteauneuf du Pape, czyli dosłownie „nowy pałac papieża”. Nazwa sięga początków XIV wieku, kiedy papież Klemens V przeniósł swoją siedzibę z Rzymu do Avignonu, przyczyniając się do rozwoju całego regionu. Châteauneuf du Pape jest nazywane „wrotami do świata francuskiego wina”, każdy początkujący znawca wina powinien go skosztować.
Winiarski region w dolinie Rodanu to polodowcowe wspomnienie ostatniej epoki lodowcowej. Dzieli się na część północną i południową, które różnią się pod wieloma względami. Część północna nazywana jest mekką szczepu Syrah.
Wyselekcjonowane wina. W twoim e-mailu.
1x na miesiąc możesz się spodziewać rekomendacji, ciekawostek i korzystnych ofert dla twojej piwniczki.
Wysyłając e-mail, akceptujesz Warunki ochrony danych osobowych.