360-degrees3d-ico3daddalert-altalertarrow-2arrow-downarrow-patharrow-rightarrowbarrowbasketcalendarcardscart-pluscartcatalogchatcheck-altcheckclose-altclosecompareedit-iconemailfacebook-circlefacebook-filledfacebookfilterflag-cs_CZflag-en_US_backflag-en_USflag-pl_PLflag-sk_SKflash-onflashglobegoogle-circlegooglegopayheart-outlineheartheureka-circlehomehouseinstagramlinkedinloadinglogo-apeklogo-oldlogo-widemagnifieropineopackagepaymentspersonphoneplusquestion-mark-roundedquestion-mark-slimquestion-markquotesreceiptsearchselect-arrowsshipping-alt-2shipping-altshippingsocial-fbsocial-igsocial-insocial-twstar-circlestartrophytwitteruservivino
Doradzimy

Kontakt
Logo

Smaki trzeciorzędne w winie koneserskim: Czym są i w jaki sposób powstają

Degustacja białego wina

Wprawny winiarz nie potrzebuje najróżniejszych dodatków smakowych i skomplikowanych składników, by stworzyć wino o całej gamie smaków oraz aromatów. Wystarczą mu wysokiej jakości winogrona, drożdże i czas. Wszystkie te składniki odgrywają również znaczącą rolę w powstawaniu winiarskiego cudu – trzeciorzędowych nut, które można wyczuć w smaku win rocznikowych.

Jakie aromaty podstawowe można rozróżnić, degustując wino?

Jak sama nazwa wskazuje, smaki trzeciorzędowe powstają w procesie produkcji wina dopiero jako trzecie z kolei. Nie oznacza to jednak, że znajdziemy je we wszystkich winach.

Aromat podstawowy tworzą substancje zapachowe zawarte w winogronach i wyciśniętych z nich moszczach. Słusznie podejrzewasz, że ich proporcje zależą w związku z tym od konkretnej odmiany winogron oraz roku, w którym się je zbiera. Są najintensywniejsze w młodych winach. W przypadku białych win może to być aromat zielonych jabłek albo orzeźwiające, cytrusowe akcenty. W młodych czerwonych winach aromatem podstawowym często jest aromat słodkich albo suszonych owoców.

Aromat wtórny powstaje podczas fermentacji wina. To najważniejszy element ogólnego wrażenia smakowego. Odzwierciedla charakter wykorzystanych winogron i ich jakość. Jednak żeby substancje te zostały zachowane, wino musi fermentować powoli i w niskiej temperaturze

A co ze smakami trzeciorzędowymi?

degustacja wina z sommelierem

Kiedy smak wina nie jest nudny: Dzięki nutom trzeciorzędowym każdy łyk cię zaskoczy

Wino zyskuje smaki trzeciorzędowe głównie podczas procesu długiego dojrzewania, dlatego właśnie są one typowe dla win rocznikowych. Nie natkniesz się na nie w winach przeznaczonych do szybkiego spożycia.

Dzięki nutom trzeciorzędowym stare wina stają się idealnie złożone – smaki trzeciorzędowe uzupełniają się harmonijnie z wszystkimi pozostałymi. Ponadto podczas degustacji możesz wciąż cieszyć się nowo zidentyfikowanymi smakami. W zasadzie nuty trzeciorzędowe są swego rodzaju kropką, kończącą unikalne zdanie wypowiadane przez każde dojrzałe wino.

Smaki trzeciorzędowe powstają w wyniku procesów biochemicznych, zachodzących podczas dojrzewania pomiędzy cukrami, kwasami a związkami fenolowymi. Dzięki temu niektóre smaki podstawowe i wtórne zostają wzmocnione, natomiast inne – usunięte w cień. Może też nastąpić ich całkowite przekształcenie. Wino najczęściej dojrzewa w butelce albo dębowej beczce.

Wskazówka: Czy wiesz, że możesz sam nadzorować dojrzewanie wina? Wystarczy sprawić sobie takie, które ma potencjał dojrzewania i zapewnić mu odpowiednie warunki do niezakłóconego leżakowania. Za kilka lat będziesz się mógł cieszyć smakami trzeciorzędowymi, które wino zyskało dzięki twoim staraniom.

Trzeciorzędowe aromaty mogą się przejawiać w smaku wina na wiele sposobów

Na ostateczny charakter smaków trzeciorzędowych wpływa cały szereg kwestii. Zależy on nie tylko od cech smaków podstawowych i wtórnych, lecz także na przykład od kwasowości oraz zawartości tanin czy alkoholu w winie. Nie bez znaczenia jest również sposób, w jaki wino dojrzewa.

Tlen bardzo często odpowiada w winie za aromaty orzechów. Mogą to być na przykład nuty pieczonych orzechów arachidowych, prażonych migdałów albo orzechów włoskich czy laskowych.

Jeśli wino dojrzewa w dębowych beczkach, orzechowym nutom towarzyszą dodatkowo aromaty drzewne. Pijąc wino, można więc wyczuć na przykład trzeciorzędowe aromaty cedru lub korzennika lekarskiego.

W związku z dojrzewaniem wina możesz się zetknąć również ze specjalną metodą nazywaną Sur lie – „nad osadem”. Wino produkowane za pomocą tej metody dojrzewa nad osadami powstającymi podczas procesu fermentacji. Związki aromatyczne, powstające z osadów, wchodzą w reakcje ze składnikami wina. W smaku trzeciorzędowym wyczuć więc można nuty drożdży, czy wręcz świeży chleb. Wiele spośród burgundzkich win produkowanych jest przy pomocy techniki Sur lie.

Degustacja wina w winotece

Smak wina podkreśli także odpowiednie zaserwowanie

Smak wina koneserskiego zyska, jeśli nie będziesz go serwował zaraz po otwarciu butelki. Żeby mogło zaprezentować swoje trzeciorzędowe aromaty w pełnej krasie, pozwól mu najpierw „odetchnąć”. Także odpowiedni dobór kieliszków pomoże rozwinąć wszystkie smaki wina podczas jego serwowania. Przeczytaj nasz artykuł o tym, których kieliszków do wina używać.

  • Wina rocznikowe, które mają mniej niż 20 lat otwieraj kilka godzin przed konsumpcja. Dużych, pełnych win nie bój się otwierać nawet 8 godzin wcześniej. Możesz wspomóc napowietrzanie wina także przelewając je przed podaniem do karafki – dekantując je.
  • Starsze roczniki wystarczy otworzyć godzinę-dwie przed podaniem. Takich win nie trzeba dekantować.

Wskazówka: Szukasz naprawdę oryginalnego prezentu dla miłośnika win? Postaw na smaki trzeciorzędowe. Ich charakter różni się nawet u win z tego samego rocznika, więc nie sposób go z góry przewidzieć. Dlatego też wręcz obdarowywanemu zestaw prezentowy kilku koneserskich butelek. Będzie mógł je otwierać stopniowo, oceniając niuanse trzeciorzędowych nut w poszczególnych winach. W ich wyborze pomogą ci nasze porady dotyczące wyboru wina rocznikowego na prezent. Inspirujący może być też jednak na przykład artykuł o najlepszych winach świata.

Możesz też sprawić przyjemność winem rocznikowym samemu sobie. W rejestracji smaków trzeciorzędowych, które w nim rozpoznasz, pomoże ci jedna ze sprytnych aplikacji winiarskich. Jesteś nowicjuszem w dyscyplinie oceny win? To nic – z osobnego artykułu dowiesz się, w jaki sposób degustować wino jak sommelier.

Wyselekcjonowane wina. W twoim e-mailu.

1x na miesiąc możesz się spodziewać rekomendacji, ciekawostek i korzystnych ofert dla twojej piwniczki.

DZIĘKUJEMY, WIĘCEJ INFORMACJI ZNAJDZIESZ W MAILU

Udostępnij artykuł