360-degrees3d-ico3daddalert-altalertarrow-2arrow-downarrow-patharrow-rightarrowbarrowbasketcalendarcardscart-pluscartcatalogchatcheck-altcheckclose-altclosecompareedit-iconemailfacebook-circlefacebook-filledfacebookfilterflag-cs_CZflag-en_US_backflag-en_USflag-pl_PLflag-sk_SKflash-onflashglobegoogle-circlegooglegopayheart-outlineheartheureka-circlehomehouseinstagramlinkedinloadinglogo-apeklogo-oldlogo-widemagnifieropineopackagepaymentspersonphoneplusquestion-mark-roundedquestion-mark-slimquestion-markquotesreceiptsearchselect-arrowsshipping-alt-2shipping-altshippingsocial-fbsocial-igsocial-insocial-twstar-circlestartrophytwitteruservivino
Doradzimy

Kontakt
Logo

Poznaj włoski raj winiarzy: Piemont

Piemont wino

W północno-zachodnich Włoszech, u podnóża majestatycznych Alp, leży słynny region winiarski – Piemont – będący rajem nie tylko winiarzy, lecz także wszystkich smakoszy. Wywodzi się stąd znane na całym świecie Barolo, król wszystkich win, ale też i inne interesujące wina, których warto spróbować.

Region Piemontu i jego wyjątkowość

Wieloletnia historia przetwórstwa winorośli, bogactwo włoskich rzek, unikalny skład gleby czy specyficzny klimat i w ogóle terroir – to wszystko elementy sprawiające, że Piemont jest krainą, w której sztuka winiarska może osiągać pełnię swojego potencjału.

Winnice zajmują tu obszar około 57 000 hektarów, ze znacznym udziałem niebieskich odmian, składających się na lokalne winiarskie portfolio nawet w 70%.

Stolicą regionu jest Turyn, a wspomniani wyżej smakosze ubóstwiają Piemont również ze względu na ekskluzywne trufle, cielęcinę czy czekoladę. Wszystko to w połączeniu z doskonałymi winami może przypaść do gustu turystom, zwłaszcza zaś miłośnikom doznań pełnych smaków i zapachów. 

Czy wiesz, że…

Piemont w przekładzie oznacza dosłownie „u podnóża gór”. Nazwa słynnego szczepu Nebbiolo, o którym powiemy sobie jeszcze dalej, wiąże się z kolei z włoskim słowem oznaczającym „mgłę”.

Piemont: Wino o wielu twarzach

Różnorodny Piemont oferuje wina o różnym charakterze, które łączą kilkusetletnie tradycje i zaplecze kulturowe całego regionu. Orientując się według stolicy, Turynu, możemy wyznaczyć obszary uprawy winorośli na wschód i południe od jego lokalizacji.

Można wskazać jeszcze bardziej szczegółowy podział, wskazując jeszcze dwa podregiony – jeden w okolicy miasta Alba i drugi, noszący miano przylegającego obszaru Asti. Powstające w nich wina mają wprawdzie pewne wspólne cechy, ale jednocześnie reprezentują odmienne style winiarskie i odzwierciedlają profil obszaru, z którego się wywodzą.

Żeby nie było tak łatwo, w Piemoncie możemy się spotkać z rozmaitym nazewnictwem i oznaczeniami wina. Podczas gdy na etykiecie niektórych będzie nazwa odmiany i regionu, to inne na pierwszy rzut oka nie powiedzą nam zbyt wiele o szczepie, z którego je wyprodukowano.

Barolo i Barbaresco, czyli wszystkiemu winne jest Nebbiolo

Kultowym winem regionu Piemontu, ale też całego włoskiego winiarstwa jest w pierwszej kolejności Barolo, a następnie Barbaresco. Właśnie te wina nie noszą nazwy odmiany, z której je wyprodukowano, a my zdradzimy ci, że ich tajemnicę stanowią niebieskie winogrona odmiany Nebbiolo. Najlepsze z nich pochodzą ze słynnego piemonckiego podregionu, Langhe.

Po włosku Barolo nazywane jest „re dei vini“, co oznacza król win. Podczas jego produkcji wciąż podtrzymuje się tradycyjne procedury, choć częściowo wpłynęły na nie również nowoczesne technologie. Barolo dojrzewa co najmniej półtora roku w dębowych beczkach i może być sprzedawane najwcześniej trzy lata po zbiorach. Jeśli trafi do sprzedaży dopiero po pięciu latach, nazywane jest Riserva.

Nasza wskazówka: Chcesz dowiedzieć się więcej o królu win? Dowiedz się, dlaczego Barolo ma wszelkie predyspozycje, by rzucić cię na kolana.

Drugim złożonym i pełnym winem z tej samej odmiany jest Barbaresco, na które zwrócił uwagę ludzi na całym świecie winiarz Angelo Gaja. W odróżnieniu od Barolo Barbaresco może być sprzedawane po roku dojrzewania w dębowych beczkach i sześciu miesiącach w butelkach. Nazwę Riservva nosi tylko wtedy, kiedy sprzedawane jest cztery lata po zbiorach.

Co ciekawe, na północy Piemontu wina z odmiany Nebbiolo mają swoją miejscową nazwę – Spanna. Od poprzednich win odróżnia je lżejszy, bardziej ziemisty posmak.

Nebbiolo i wina wyprodukowane z tej odmiany dzięki wysokiej zawartości garbników mają duży potencjał dojrzewania i właściwie nie da się ich spróbować jako młodych win. Wyróżniają je nuty fiołków i owoców leśnych, a następnie dojrzewają do bukietu tytoniu, czekolady czy niepowtarzalnych trufli.

Barbera, Gattinara, Dolcetta i inne pomysły z Piemontu na zakończenie

Region Piemontu oprócz królewskich win oferuje również inne skarby. Nebbiolo jest odmianą najbardziej prestiżową, ale tą, która dominuje w uprawach jest Barbera. Dzięki niej spróbować możesz eleganckich, świeżych, owocowych win, które bez wysiłku skradną twoje serce, ale też mocniejszych i bardziej złożonych trunków. Warto spróbować na przykład win Barbera d’Alba lub Barbera d’Asti.

Piemonccy winiarze wciąż praktykują swoje rzemiosło również na odmianach Gattinara czy Dolcetto, a nie możemy również zapomnieć o musujących winach Asti, Moscato d’Asti czy wermutach Cinzano. Jeśli chodzi o białe odmiany, warto wspomnieć jeszcze na przykład Cortese oraz Chardonnay.

Jeśli na zakończenie chciałbyś zorientować się w całej ofercie z Piemontu według znanych apelacji, to do tych najsłynniejszych należą na przykład właśnie Barolo DOCG, Barbaresco DOCG, Asti DOCG, Barbera d´Alba DOC, ale i wiele innych… Życzymy owocnych wyborów!

Wyselekcjonowane wina. W twoim e-mailu.

1x na miesiąc możesz się spodziewać rekomendacji, ciekawostek i korzystnych ofert dla twojej piwniczki.

DZIĘKUJEMY, WIĘCEJ INFORMACJI ZNAJDZIESZ W MAILU

Udostępnij artykuł