Osiem odcieni czerwieni: Podstawowe rodzaje czerwonego wina – część II
Podobno czerwone wino najlepiej smakuje z przyjaciółmi. Czerwone to również wino, któremu podobno trzeba poświęcić sporo uwagi i niemało czasu, badając jego bukiet i aromat. Ale warto! Czy wiesz, jakie są najsłynniejsze odmiany i co jest w nich interesującego? Przeczytaj!
W pierwszej części naszej wyprawy w świat czerwonego wina znalazły się szczepy Cabernet Sauvignon, Dornfelder, Blaufränkisch i Merlot. Dziś kończymy nasz przegląd prezentując kolejne cztery. Zapraszamy!
5. Modrý Portugal (Blauer Portugieser)
Trochę historii: Nazwa Modrý Portugal może nieco zmylić, bowiem nie wiadomo, skąd pochodzi ten szczep. Pewną wskazówką co do pochodzenia tego szczepu jest fakt, że występuje on powszechnie w dolinie Dunaju.
Modrý Portugal w liczbach: W Czechach Modrý Portugal jest uprawiany praktycznie wszędzie, zajmuje około 4% całkowitego areału tutejszych winnic. Jest popularny również w Austrii, Niemczech i innych krajach z winiarskimi tradycjami.
Dla kogo? Dla wszystkich, którzy lubią nuty owocowe i kwiatowe (fiołki, piwonie) i mniej taniczny smak. W trakcie dojrzewania czasem pojawia się nawet zapach siana.
Do czego pasuje? Modrý Portugal to lżejsze wino, które pasuje do wielu dań, np. kuchni włoskiej, zimnych przekąsek czy pieczonego drobiu.
Czy wiesz, że... Jest to wino, które należy pić młode, szybko gaśnie, dlatego nie nadaje się do starzenia. Szczep służy również do produkcji wina świętomarcińskiego.
6. Rulandské modré (Pinot Noir)
Trochę historii: Kołyską tego wina jest najprawdopodobniej Burgundia, skąd pochodzą pierwsze udokumentowane wzmianki na temat tego szczepu, datujące się na IV wiek lub wcześniej.
Rulandské modré w liczbach: Co ciekawe, dawniej Rulandské modré uprawiano na blisko 90% powierzchni czeskich winnic, dziś zajmuje zaledwie 4% powierzchni. Oprócz Francji można je znaleźć w Niemczech, Włoszech, choć jest spotykane praktycznie na całym świecie.
Dla kogo? Dla wyznawców bogatych, choć subtelnych smaków, którzy znajdą tu nuty leśnych lub pestkowych owoców. W bardziej dojrzałym winie wyczuwalne są nuty dymne.
Do czego pasuje? Czerwone wino produkowane z tego szczepu można śmiało pić solo, pasuje również do jagnięciny, baraniny, serów pleśniowych i półtwardych.
Czy wiesz, że… Międzynarodowa nazwa szczepu Rulandské modré to Pinot Noir. Jest to jeden z trzech wybranych szczepów, z których można produkować francuskie szampany.
7. Svatovavřinecké (St. Laurent)
Trochę historii: Szczep Svatovavřinecké należy do rodziny szczepów Pinot. Pochodzi najprawdopodobniej z Alzacji. W połowie XIX wieku rozpowszechnił się w Niemczech, skąd kontynuował podróż do krajów sąsiedzkich.
Svatovavřinecké w liczbach: To szczep, który pokrywa największy areał winnic w Czechach, to także najpopularniejszy i najczęściej uprawiany gatunek winorośli. Szczep wpisano do czeskiego Krajowego rejestru szczepów już w 1941 roku.
Dla kogo? Czerwone Svatovavřinecké z pewnością zachwyci kubki smakowe i zmysł węchu swoim typowym soczystym aromatem, w którym czuć suszone śliwki, powidła, wiśnie, cynamon czy, ogólnie, suszone owoce.
Do czego pasuje? Na przykład do wieprzowiny, dziczyzny, gulaszu lub serów o intensywnym smaku. Lubi się także z gęsią czy kaczką.
Czy wiesz, że... Nazwa szczepu wzięła się stąd, że na św. Wawrzyńca, czyli 10 sierpnia, w południowej Francji zaczynają mięknąć i zabarwiać się owoce tej odmiany. Szczep Svatovavřinecké jest wykorzystywany również do produkcji win różowych.
8. Zweigeltrebe
Trochę historii: Zweigeltrebe to uszlachetniona odmiana z 1922 roku, pochodząca z austriackiego Klosterneuburga, która powstała ze skrzyżowania szczepu Svatovavřinecké i Frankovka.
Zweigeltrebe w liczbach: W Austrii stanowi obecnie najbardziej rozpowszechnioną odmianę granatowych owoców, można ją znaleźć również na Węgrzech, w Niemczech lub Szwajcarii. W Czechach pokrywa około 5% areału winnic.
Dla kogo? Dla tych, co lubią czerwone wino pachnące wiśnią lub innymi miękkimi owocami, mające korzenny smak z domieszką leśnych owoców, wino, które jako młode jest ostrzejsze w smaku, ale kiedy dojrzewa – jego smak nabiera jedwabistości.
Do czego pasuje? Na pewno do ciemnego mięsa, np. wołowiny, ale dobrze daje się parować także z bażantem czy dobrym twardym serem.
Czy wiesz, że… Szczep Zweigeltrebe jest wykorzystywany do produkcji wina rosé. Winorośle często mają owoce, które nadają się do win z wyróżnikiem.
I jeszcze coś:
Produkcja czerwonego wina to bardzo ciekawy proces. Kiedyś napiszemy na ten temat coś więcej. Teraz jednak wspomnimy o tym, jak nie zepsuć dobrego czerwonego wina przed spożyciem. Zanim podamy wino, należy zadbać przede wszystkim o jego temperaturę, dlatego przypominamy, że dla większości czerwonych win idealna temperatura to 14–16°C, w przypadku lżejszych czerwonych win 13–15°C, dla cięższych 16–18°C.
Oferujemy starzone czerwone wino, w którym rozwijają się tak zwane trzeciorzędne smaki i aromaty, inne niż pierwotne. Powstają przede wszystkim w wyniku chemicznych procesów zachodzących podczas dojrzewania wina w butelkach. I tak zdarza się, że nuty owocowe zmieniają się w nuty pieczonych owoców. Czasem powstają nowe aromaty, np. ściółki, tlących się liści, czy wyjątkowe smaki, np. truflowy.
Wyselekcjonowane wina. W twoim e-mailu.
1x na miesiąc możesz się spodziewać rekomendacji, ciekawostek i korzystnych ofert dla twojej piwniczki.
Wysyłając e-mail, akceptujesz Warunki ochrony danych osobowych.