Médoc: Czar czerwonego wina z Francji
Francja – kolebka światowej gastronomii, zapierającej dech w piersiach sztuki, ale także słynnych regionów winiarskich. To z nich pochodzą najlepsze, cenione na całym świecie wina. Przyjrzyjmy się jednemu z nich, prestiżowemu Médoc. Stanowi on część regionu winiarskiego Bordeaux, o którego zaletach już pisaliśmy
Od niegościnnych bagien do popularnych winnic? To właśnie Médoc
Nizinny półwysep Médoc leży na lewym brzegu rzeki Żyrondy, jego północno-zachodni brzeg obmywa Ocean Atlantycki, a od południa graniczy z rozległymi obszarami leśnymi – Les Landes. To dlatego poziom wilgotności tamtejszej gleby jest stale wysoki, a aż do końca XVII wieku był to teren podmokły z tendencją do występowania powodzi, więc nikt nie wpadłby nawet na pomysł, by cokolwiek tam uprawiać.
Wszystko zmieniło się jednak wraz z przybyciem holenderskich inżynierów wodnych, którzy zbudowali tam głęboki kanał odwadniający. To im zawdzięczamy Médoc pod postacią, jaką znamy dziś. Udało im się osuszyć i zrekultywować cały region. Na miejscu nieprzyjaznych bagien stopniowo pojawiły się łąki oraz pola pszenicy.
Wraz z rozkwitem regionu Medoc nastąpiło również fundamentalne odkrycie. Żwirowa gleba na półwyspie stwarzała idealne warunki do uprawy winorośli, więc na początku XVIII wieku zaczęły tam powstawać pierwsze winnice. Obecnie tamtejsze winiarnie produkują głównie czerwone wina. Najpopularniejszą spośród uprawianych odmian winorośli jest Cabernet Sauvignon, a zaraz po niej Merlot.
Ciekawostka: Médoc to ojczyzna winnic o powierzchni 16000 hektarów. Mniej więcej taki sam obszar zajmują wszystkie winnice na Morawach.
Półwysep dzieli się na trzy części: Landes du Médoc, Médoc i najbardziej prestiżowa Haut-Médoc.
Pierwszy z wymienionych zajmuje całą zachodnią połowę półwyspu. Mimo że nie produkuje się tam wina, tereny te mają zasadniczy wpływ na uprawę winorośli. Gęste lasy sosnowe chronią winnice w głębi lądu przed chłodnymi i słonymi wiatrami, wiejącymi od Oceanu Atlantyckiego.
Pozostałe dwie części pierwotnie nazywały się Bas-Médoc („Dolny Médoc“) i Haut-Médoc („Górny Médoc“). Nazwy wynikały z kierunku przepływu rzeki. Jednak zdaniem społeczności winiarskiej z Bas-Médoc przewaga Górnego Médoc nad Dolnym jest związana z jakością wina. Dlatego też zaniechano korzystania z nazwy Bas-Médoc.
W Médoc znajdziemy cztery prestiżowe podregiony winiarskie. Pauillac, Margaux, Saint-Estéphe i Saint-Julien. Przyjrzyjmy się im bliżej.
Wino z Francji, które dba o oryginalność? Spróbuj Pauillac
Miasto Pauillac było w przeszłości ważnym portem. Jego winnice leżą na zachód od miasta wzdłuż rzeki Żyrondy i dały początek jednemu z najsłynniejszych czerwonych win na świecie.
Cały ten region uznawany jest za istną Mekkę wszystkich miłośników wina. To właśnie tutaj co roku zjeżdżają tysiące turystów, żeby spróbować 18 win z prestiżowej kategorii Grand Cru Classé, pochodzących właśnie z winiarni leżących w gminie Pauillac. Według Grand Cru Classé 3 z nich należą nawet do grupy TOP 5 najlepszych win z Bordeaux.
Winnice zajmują tam obszar przekraczający 1200 hektarów. Oprócz szlachetnego Chateau Latour z TOP 5, znanego nie tylko z wyrazistego smaku, lecz także ze stabilnej jakości, umożliwiły powstanie jednemu z najsłynniejszych czerwonych winogron świata, którym bez wątpienia jest Cabernet Savignon.
Czy wiesz, że…? W mieście Pauillac zaczyna się i kończy najdłuższy maraton świata, Marathon du Médoc. Jego uczestnicy zamiast dresów zakładają na siebie kostiumy karnawałowe. Podczas biegu nie orzeźwiają się wodą, ale winem.
Margaux – francuskie wino, któremu nie brak wytrzymałości
Z jednym wyjątkiem wszystkie wina z Margaux są czerwone. Winom z tego regionu przypisuje się wyrazisty smak. Wina z Margaux zawdzięczają go składowi gleby, która różni się od tej w pozostałych częściach półwyspu.
Gleba w Margaux charakteryzuje się wysoką zawartością żwiru, gdzieniegdzie z przewagą piasku. Żeby rośliny mogły dotrzeć do niezbędnych składników odżywczych i wody, muszą więc zapuszczać swoje korzenie o wiele głębiej w podłoże. Dzięki temu stają się silniejsze fizycznie, a specyficzne właściwości głębszych warstw gleby znajdują swoje odzwierciedlenie w ich niepodrabianym smaku.
Unikatowe wino z Médoc pochodzi z winnic Saint-Estéphe
Saint-Estéphe oddziela od jej sąsiada – Pauillac – tylko rzeka. A mimo to wina produkowane przez te podregiony znacząco się różnią. Tutejsza gleba jest mniej kamienista. W przeważającej części składa się z gliny i wapienia, co skutkuje gorszym odprowadzaniem wody. Powoduje to późniejsze dojrzewanie winorośli oraz wyższą kwasowość wina.
Dlatego ten położony najdalej na północy winiarski podregion aż w 40% tworzy szczep Merlot. Dogaduje się on lepiej ze specyficznymi właściwościami gleby niż Cabernet Sauvignon. Winogrona długo zachowują świeżość. Dlatego też wina powstałe z tej odmiany doskonale nadają się do leżakowania.
Francuskie wino z Saint-Julien: Kiedy rozmiar nie ma znaczenia
Region Saint-Julien leży w centrum Haut-Médoc i z powierzchnią wielkości 896 hektarów stanowi najmniejszy podregion Médoc – co oczywiście nie ujmuje mu ambicji. Prawie każdy skrawek ziemi pokrywa tu winorośl, z wyjątkiem pasa o szerokości 500 metrów. Znajduje się on na zasypanych brzegach rzeki Żyrondy.
Im bliżej rzeki znajdują się poszczególne Chateau, tym łagodniejszy jest w nich mikroklimat. Ma to znaczący wpływ na charakter win produkowanych w tym podregionie winiarskim. Wina z Saint-Julien wyróżniają się świeżym, harmonijnym smakiem i mają doskonały potencjał dojrzewania. Znanym odmianom Cabernet Savignon i Merlot świetnie się tu wiedzie.
Wyselekcjonowane wina. W twoim e-mailu.
1x na miesiąc możesz się spodziewać rekomendacji, ciekawostek i korzystnych ofert dla twojej piwniczki.
Wysyłając e-mail, akceptujesz Warunki ochrony danych osobowych.