Król win Barolo rzuci Cię na kolana
Słynne wino wytrawne z północnych Włoch, obszaru Barolo, często określane jest mianem jednego z najlepszych win na świecie. Nie bez powodu nosi przydomek re dei vini – król win. Produkuje się je z winogron ze szczepu Nebbiolo, które nadają mu niepowtarzalny smak. Dzięki niemu wina z obszaru Langhe otrzymały znak towarowy pochodzenia.
Jak to się zaczęło?
Kiedy na początku XVIII wieku Paolo Francesco Staglieno pracował nad instrukcją dla włoskiego winiarza Camillio Benso, raczej nie przyszło mu do głowy, że właśnie zostaje ojcem założycielem jednego z najsłynniejszych win na świecie.
Camillio Benso zaprosił go do swojej winnicy po to, aby podnieść jakość i ustabilizować właściwości win, co umożliwiłoby ich późniejszy eksport. Udało się tego dokonać, zaś skutkiem ubocznym udoskonalenia procesu produkcji było to, że słodkie jak dotąd wino stało się wytrawne. Zmiana ta nie zniechęciła konsumentów, zaś wino Barolo szybko stało się ulubieńcem wyższych warstw społecznych.
Dynastia sabaudzka, która rządziła Piemontem, ze stolicą w Turynie, tak bardzo pokochała Barolo, że zaczęto je określać mianem wina królów lub też króla win. Z upływem czasu wzrastał również potencjał handlowy tego artykułu, co przyciągało kupców, którzy poczęli skupować je w większych ilościach i otwierać zakłady produkcyjne.
Bieg wydarzeń kulminował w tak zwanych „wojnach o Barolo” około 1960 roku, kiedy poszczególni producenci spierali się i walczyli o prawo do tytułu autentycznego wina tego gatunku. Podczas gdy jedna grupa winiarzy przyspieszyła proces produkcji i macerowania, druga, bardziej tradycyjna, zaczęła dodawać inne szczepy w celu podkreślenia koloru, subtelności i owocowego smaku. Na skutek tego różnica między tradycyjnymi winiarzami a „modernistami” wyraźnie odbijała się na smaku poszczególnych win. Różnicę tę zniwelowała zmiana przepisów regulujących produkcję, które narzuciły bardziej restrykcyjne warunki i zmusiły tradycyjnych producentów do zaadaptowania niektórych nowoczesnych technologii.
Produkcja to nie zabawa
Wspomniane wyżej zaostrzenie warunków higienicznych i technologicznych wprawdzie częściowo wyparło z rynku tradycyjne procedury, jednak wino z obszaru Barolo do dnia dzisiejszego zachowało swój niepowtarzalny charakter. Dla winogron ze szczepu Nebbiolo charakterystyczny jest podłużny, piramidalny kształt i niewielkie rozmiary owoców. Najsłynniejsze egzemplarze tego szczepu pochodzą z obszaru winiarskiego Langhe.
Zbiory odbywają się w połowie września. Następnie rozpoczyna się spektakl sztuki winiarskiej. Proces fermentacji przebiega w kontrolowanej temperaturze, zaś okres maceracji różni się w zależności od metody danego winiarstwa i wynosi od 7 do 30 dni. Tym, co decyduje o wyjątkowości Barolo, jest jednak dojrzewanie przez co najmniej trzy lata, w tym leżakowanie przez 18 miesięcy w beczkach dębowych.
Smak na pierwszym miejscu
Jeżeli jesteś fanem pełnych, bogatych w smaku win o wyraźnym posmaku taniny, Barolo jest dla Ciebie wprost stworzone. Typowe Barolo posiada aromaty fiołków, czekolady i suszonych śliwek. Pełne w fazie środkowej, z długą końcówką, doskonale nadaje się do cięższych dań i mięs. Jest wprawdzie krzepkie, nie ujmuje mu to jednak elegancji i włoskiej finezji. Dzięki powyższym cechom niektóre wina z tego obszaru mają doskonałe predyspozycje do leżakowania i dojrzewania, a cierpliwi smakosze w nagrodzie za długie oczekiwanie otrzymają wspaniały, skomplikowany smak.
Które Barolo najlepiej wybrać?
Do najsłynniejszych winnic produkujących Barolo należą Marchesi di Barolo, Pio Cesare i Bruno Giacosa, obecne na rynku pod marką Azienda Agricola Faletto. Doskonałym wyborem będzie rocznik 1978. Za udane roczniki uważa się również 1962, 1964 i 1982.
Wyselekcjonowane wina. W twoim e-mailu.
1x na miesiąc możesz się spodziewać rekomendacji, ciekawostek i korzystnych ofert dla twojej piwniczki.
Wysyłając e-mail, akceptujesz Warunki ochrony danych osobowych.