360-degrees3d-ico3daddalert-altalertarrow-2arrow-downarrow-patharrow-rightarrowbarrowbasketcalendarcardscart-pluscartcatalogchatcheck-altcheckclose-altclosecompareedit-iconemaileye-offeyefacebook-circlefacebook-filledfacebookfilterflag-cs-czflag-en_US_backflag-en-usflag-pl-plflag-sk-skflash-onflashglobegoogle-circlegooglegopayheart-outlineheartheureka-circlehomehouseinstagramlinkedinloadinglogo-apeklogo-oldlogo-widemagnifieropineopackagepaymentspersonphoneplusquestion-mark-roundedquestion-mark-slimquestion-markquotesreceiptsearchselect-arrowsshipping-alt-2shipping-altshippingsocial-fbsocial-igsocial-insocial-twstar-circlestartrophytwitteruservivino
Doradzimy

Kontakt

Kolor wina rocznikowego: Co nam o nim mówi?

Z koloru wina można wiele wyczytać.

Wizytówką wina jest jego kolor. Już sam odcień pozwala z góry przewidzieć wiele cech. Które to cechy i skąd się biorą niuanse kolorów wina? Zanurz się w dzisiejszym artykule, w którym poruszamy te właśnie kwestie.

Na kolor wina wpływa potężna czarodziejka – natura

Na kolor wina wpływa wiele czynników – konkretka odmiana winogron, klimat, warunki upraw, zawartość tanin, skład gleby, jak również sam proces produkcji wina. Znaczenie mają także region pochodzenia, terroir oraz warunki pogodowe panujące w danym roku.

Barwniki zawarte są w skórce jagody. do odkładania się barwnika w skórce konieczna jest wystarczająca ilość promieniowania słonecznego – kluczowy jest tu sierpień i wrzesień. Z kolei chłodna i zbyt deszczowa pogoda powoduje wytwarzanie barwnika w mniejszych ilościach.

1981 Haut-Médoc Cru Borgeois Chateau Soudars

DOSTĘPNE
569

1955 Chablis F. Hasenklever

DOSTĘPNE
1189

2005 Vino Nobile di Montepulciano Fattoria del Cerro

DOSTĘPNE
289

1970 Barolo M. Mascarello & Figli

DOSTĘPNE
559

1959 Barbaresco Fontanafredda

DOSTĘPNE
839

1958 Barolo Giordano

DOSTĘPNE
809

1994 Sylvaner Château Valtice

DOSTĘPNE
309

1957 Gattinara Cantine Diver

DOSTĘPNE
779

2000 Rioja DOC Selección Bodegas Urbina

DOSTĘPNE
149

2011 Brunello di Montalcino Tenuta La Poderina

DOSTĘPNE
419

Skórki jagód czerwonych odmian zawierają tzw. antocyjany. To właśnie tym pigmentom bardzo wiele owoców, warzyw i kwiatów zawdzięcza swój czerwony, pomarańczowy, fioletowy bądź niebieski kolor. Antocyjany uwalniane są wtedy, kiedy dojdzie do naruszenia skórki. I im dłużej winiarz pozostawi skórki w wyciśniętym moszczu, tym intensywniejszy będzie odcień powstałego czerwonego wina.

Na kolor białych win wpływają natomiast barwniki zwane flawonoidami. Związki te obecne są w ziołach, warzywach czy owocach – chociażby w cytrusach.

Różne kolory wina

Czy wiesz, że umiarkowane spożywanie wina jest zdrowe? Za wiele korzyści zdrowotnych płynących z picia wina odpowiadają właśnie flawonoidy. Pełnią rolę roślinnych antyoksydantów, pomagają obniżać cholesterol i wzmacniają odporność.

Dlaczego odcień win rocznikowych zmienia się podczas ich dojrzewania?

W procesie dojrzewania wina zmienia się jego kolor. Czerwone wino częściowo traci występujące w nim pierwotnie antocyjany. Zyskuje jednak inne – ciemniejsze i stabilniejsze – pigmenty. Dlatego właśnie dojrzałe wina są ciemniejsze niż wina młode. W drewnianych beczkach wino dojrzewa szybciej dzięki dostępowi powietrza, a w związku z tym jego odcień staje sie intensywniejszy wcześniej niż gdyby dojrzewało w nieprzepuszczającej powietrza stalowej kadzi.

Tlen wpływa na zabarwienie wina również w trakcie późniejszego dojrzewania w butelce. Zadanie natleniania wina, dzięki któremu kolor się stabilizuje, przejmuje następnie wysokiej jakości korek.

Jakie walory ujawnia kolor wina?

Kolor wina to jeden z najważniejszych jego atrybutów podlegających ocenie. Doświadczony sommelier wyczyta z niego informacje o odmianie winogron, jego wieku, zawartości tanin i harmonii smaków. Podsumowując – kolor wina wiele mówi o jego jakości.

Generalnie młodsze wina są jaśniejsze. Kolor win rocznikowych jest natomiast intensywny. Dojrzałe białe wino może być zatem ciemnożółte, a czerwone, dojrzewając, zyskuje brązowawe tony.

Podczas degustacji uważnie przyjrzyj się kolorowi wina.

Wskazówka: Im wino starsze, tym więcej odcieni i kolorystycznych niuansów zdołasz w nim dostrzec, przyglądając się brzegowi jego powierzchni przy krawędzi kieliszka. Nie zapomnij o skierowaniu kieliszka w stronę światła przed dokonaniem oceny koloru. Przeczytaj równiez inne wskazówki odnośnie do degustacji wina.

Kolor wina mówi wiele także o jego smaku

Obserwując niuanse odcieni w kolorze wina możesz jeszcze przed degustacją odkryć subtelne smakowe nuty, które rozpoznasz później w jej trakcie. Na przykład delikatnie zielonkawy odcień może mieć białe wino z cytrusową nutą. Czerwone wina o intensywnej barwie zawierają więcej tanin i są zwykle bardziej aromatyczne.

Ciemny kolor wina rocznikowego gwarancją jakości

Intensywność barwy czerwonych wina oscyluje pomiędzy odcieniem czereśniowej czerwieni i brązu. Najciemniejsze zabarwienie zwykle zapowiada wysoką jakość wina rocznikowego i niższą zawartość kwasów.

Na przykład wina rocznikowe z odmiany Syrah miewają ciemny, niemal nieprzejrzysty kolor. Odmiana ta uprawiana jest powszechnie w Toskanii, królestwie skarbów architektonicznych i gastronomicznych.

Białe wina także oferują całą gamę odcieni. W odróżnieniu od młodych win, które zwykle są jasne, wina rocznikowe mogą mieć nawet bursztynowy odcień. Wina z odmiany Chardonnay moga w procesie dojrzewania nabywać nawet bardzo ciemne odcienie. Białe wina deserowe mogą mieć wręcz złotobrązowy kolor – znakomitym przykładem jest rozsławiony tokaj. Poznaj unikalny złocisty klejnot, czytając nasz oddzielny artykuł o produkcji tokaju.

2018 Selekcja tokajska 4-puttonowa Tokaj & Co

DOSTĘPNE
139

2015 Tokaj szamorodni półsłodkie Tokaj & Co

DOSTĘPNE

2009 Tokaj 4-puttonowy Tokaj & Co

DOSTĘPNE
139

1997 Tokajské samorodné słodkie Tokaj & Co

DOSTĘPNE
289

2007 Selekcja tokajska 5-puttonowa Tokaj & Co

DOSTĘPNE
169

2017 Selekcja tokajska 3-puttonowa Tokaj & Co

DOSTĘPNE

2003 Selekcja tokajska 6-puttonowy Tokaj & Co

DOSTĘPNE
239

1990 wino tokajskie Tokaj & Co

DOSTĘPNE
219

1995 Tokaj 4-puttonowy Tokaj & Co

DOSTĘPNE
409

Chcesz sam sprawdzić, na ile kolor wina rocznikowego współgra z jego pozostałymi właściwościami? Oceń odcienie koloru któregoś z luksusowych win rocznikowych z naszej oferty.

Wyselekcjonowane wina. W twoim e-mailu.

1x na miesiąc możesz się spodziewać rekomendacji, ciekawostek i korzystnych ofert dla twojej piwniczki.

Udostępnij artykuł