Jak otworzyć wino bez korkociągu?
Czy tobie też kiedykolwiek przyszło do głowy podchwytliwe pytanie z tytułu tego artykułu? Jesteś w podróży albo nieoczekiwanie znalazłeś się w towarzystwie zgromadzonym wokół butelki wina, ale nie masz korkociągu? Co wtedy? Obejść się smakiem, czy może szukać rozwiązania? Sam musisz ocenić…
Na początek odrobina teorii. Wino może być zatkane na kilka różnych sposobów, nie tylko korkiem. W przypadku młodych win, przeznaczonych do spożycia w ciągu roku, coraz popularniejsze są gwintowane nakrętki – na przykład w Australii nakrętkę znajdziesz na 85% butelek wina.
Wariantem wynalezionym w Czechach jest vinolok – korek z czeskiego szkła. Można się natknąć również na plastikową zatyczkę. Szczególny przypadek stanowią wina rocznikowe, które muszą długo dojrzewać, w związku z czym ich butelki zamykane są za pomocą najwyższej jakości, całkowicie naturalnych korków produkowanych przez renomowane firmy.
W Internecie znaleźć można mnóstwo porad i instrukcji, jak poradzić sobie z otwarciem wina, nie mając korkociągu. Żeby nie musieć ich polecać, przygotowaliśmy zestawienie tych najpopularniejszych.
1. Jak otworzyć wino, korzystając z narzędzi, które mamy w domu
Obcęgi i śruba:
- Chwyć śrubę i okrężnym ruchem wwierć ją w korek. Niech kawałek śruby wystaje.
- Złap końcówkę śruby obcęgami i pociągnij. Wyciągniesz śrubę razem z całym korkiem.
Młotek i gwóźdź:
- Młotkiem wbij gwóźdź w korek. Zwróć uwagę, żeby odpowiednio duża jego część wystawała.
- Złap część gwoździa wystającą z korka i pociągnij, używając jak największej siły.
2. Odważ się na ten krok i otwórz wino butem
- Zdejmij but i postaw go na podłodze.
- Następnie postaw w nim wino dnem skierowanym w dół.
- Podnieś but wraz z winem, jedną ręką stabilnie przytrzymując butelkę, a drugą – czubek buta.
- Teraz możesz już zacząć przedstawienie. Skieruj podeszwę buta w stronę ściany i kilkakrotnie mocno nią uderz.
- Wskutek uderzeń w ścianę korek sam zacznie się wysuwać. Kiedy znajdzie się już w połowie drogi, możesz chwycić go palcami i wyciągnąć.
3. Jak otworzyć wino bez korkociągu: kluczem do sukcesu jest klucz
- Umieść klucz na korku i wwierć go do środka. Zacznij przy brzegu butelki i wsuwaj klucz w korek, kierując go do środka w taki sposób, żeby nie wystawał z szyjki prosto do góry, ale aby skierowany był ukośnie.
- Zacznij obracać kluczem zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Uda się to najlepiej, jeśli będziesz mógł stabilnie złapać klucz za brelok, kółko, czy cokolwiek innego, do czego klucz jest przyczepiony.
- Koliste ruchy obluzują korek, dzięki czemu wykręcisz go z szyjki.
Wpychanie korka do wnętrza butelki? Częsty, ale zły sposób otwierania wina
A co z doświadczeniami z letnich festiwali, kiedy to otwieraliśmy wino, wciskając korek do wnętrza butelki tępą końcówką jakiegoś przedmiotu? O tym możesz zapomnieć, jeśli otwierasz dobrej jakości wino. Górna część korka, pozostająca w kontakcie z otoczeniem, może być zakurzona bądź zanieczyszczona w inny sposób. Jeśli dostanie się do wina, może spowodować zepsucie jego smaku czy aromatu.
Jak prawidłowo otworzyć wino
Przyznaj, że powyższe sposoby obchodzenia się z winem nie przypadły ci do gustu… Nam też nie, dlatego też zalecamy zawsze korzystać z korkociągu, otwieracza dźwigniowego albo specjalnego korkociągu typu „wąsy”. Ostatni z nich przyda się zwłaszcza wtedy, kiedy na stole czeka wino rocznikowe.
Podczas gdy klasyczne korkociągi działają w taki sposób, że trzeba je wwiercić w korek, korkociąg z „wąsami” dotyka korka jedynie z zewnątrz, dzięki czemu nie narusza jego struktury. Znajdujące się po obu jego stronach blaszki wsuwa się w przestrzeń pomiędzy korkiem a butelką, a potem stopniowo go wyciąga.
W artykule Otwórz wino jak profesjonalista wyjaśniamy, jak się za to zabrać. Obsługa profesjonalnych narzędzi nie jest bowiem szczególnie prosta.
Wybór win z naszej oferty
Wyselekcjonowane wina. W twoim e-mailu.
1x na miesiąc możesz się spodziewać rekomendacji, ciekawostek i korzystnych ofert dla twojej piwniczki.
Wysyłając e-mail, akceptujesz Warunki ochrony danych osobowych.