Jak objawia się alergia na substancje zawarte w winie i jak sobie z nią radzić?
Objawy alergii na alkohol są podobne do objawów zwykłej alergii – swędzenie, obrzęki, wysypka i problemy z oddychaniem. Jeśli zastanawiasz się, jak powstaje alergia na substancje zawarte w winie oraz jak sobie z nią radzić, przeczytaj nasz artykuł.
Alergia na składniki wina występuje wprawdzie rzadko, ale istnieje. Najczęściej dotyczy astmatyków lub osób wrażliwych na niektóre produkty spożywcze.
Jak powstaje alergia na substancje zawarte w winie?
Alergia na składniki wina powstaje, gdy nasz organizm nie potrafi ich rozłożyć. Przyczyna nie leży więc w samym winie. Jakie substancje mamy na myśli?
- Histamina – powstaje w trakcie fermentacji i może wywoływać reakcję alergiczną. Histamina jest powszechnym składnikiem ludzkiego ciała, wpływającym na ciśnienie krwi oraz przekazującym impulsy nerwowe. Niektórzy ludzie nie mają jednak w wystarczającej ilości enzymu, który rozkłada histaminę.
- Siarczyny – wykorzystywane są jako konserwanty i mogą wywoływać ataki astmy bądź inne reakcje alergiczne. W białym winie występuje więcej siarczynów niż w czerwonym.
- Dodatki – problematyczne mogą być zboża, przyprawy czy zioła dodawane do alkoholu.
Wskazówka: Przeczytaj artykuł wyjaśniający, dlaczego siarczyny są w winie tak istotne.
Jak objawia się alergia na powyższe substancje?
Pijąc alkohol, możesz odczuwać ciepło albo mieć zaczerwienioną skórę. To normalne reakcje. Przyczyny nie szukaj więc w alergii, ale w rozszerzeniu naczyń. Powinieneś jednak zwiększyć czujność, jeśli pojawią się następujące objawy. One oznaczają już bowiem alergię na substancje zawarte w winie.
- wysypka, swędzenie skóry
- obrzęk warg, języka lub kończyn
- mrowienie w ustach
- problemy z oddychaniem
- przyspieszone tętno
- ból głowy
- mdłości i wymioty
- wstrząs anafilaktyczny
Jak radzić sobie z alergią na składniki wina?
Jeżeli masz alergię na substancje obecne w winie, powinieneś wykluczyć je ze swojej diety. Każdy człowiek ma jednak inną wrażliwość na alkohol. Dlatego może się zdarzyć, że będziesz pić wino cały wieczór i nie zaobserwujesz żadnych objawów. Natomiast na piwie już po pierwszym łyku zacznie cię swędzieć skóra. Warto więc poobserwować, jaki rodzaj alkoholu nie jest dla ciebie odpowiedni.
Wskazówka: Jeśli zechcesz sprawdzić, co nie służy twojemu organizmowi, nie mieszaj alkoholi w któryś wieczór. Wybierz jeden jego rodzaj, który będziesz pił przez cały czas. A następnie oceń, na jaką ilość możesz sobie pozwolić, zanim pojawią się symptomy. Być może będziesz musiał całkowicie unikać danego alkoholu.
Alergia pokarmowa – pierwsza pomoc
Łagodną reakcję alergiczną można zatrzymać za pomocą leków antyhistaminowych. Jeśli jednak będziesz miał do czynienia z poważniejszym przypadkiem alergii pokarmowej, zadzwoń po pogotowie i postępuj według jego wskazówek. Również w takiej sytuacji stan alergika mogą poprawić leki antyhistaminowe pod postacią tabletek albo zastrzyk z adrenaliny. Jeśli dana osoba ma silną alergię, powinna mieć ze sobą zarówno zastrzyk, jak i leki.
Porada na zakończenie
Alergia na składniki wina jest wprawdzie rzadka, ale może się ujawnić w każdym wieku. Najważniejsze jest sprawdzanie, jaki rodzaj wina wywołuje u nas reakcję alergiczną. Jeśli będziesz miał częste albo poważne objawy alergii, skonsultuj się z lekarzem.
Wyselekcjonowane wina. W twoim e-mailu.
1x na miesiąc możesz się spodziewać rekomendacji, ciekawostek i korzystnych ofert dla twojej piwniczki.
Wysyłając e-mail, akceptujesz Warunki ochrony danych osobowych.