Historia wina Soave
Białe wytrawne wino Soave powstaje we Włoszech w okolicach Wenecji. Soave było jednym z pierwszych terenów we Włoszech, które na mocy królewskiego dekretu uznano za odpowiednie do produkcji wysokiej jakości wina. Delektowała się nim zarówno szlachta, jak i kościelni dostojnicy. Co jest tak wyjątkowego w smaku Soave, że cieszy się popularnością w całych Włoszech? Tego dowiesz się z artykułu.
Historia wina: Kiedy powstało Soave?
Historia wina Soave sięga aż do czasów starożytnego Rzymu. Miasteczko Soave było wówczas znaczącym ośrodkiem, ponieważ leżało przy drodze via Postumia. Szlak ten łączył Akwileję z portową Genuą.
Soave znaczy w tłumaczeniu łagodny albo czuły i pochodzi od łacińskiego słowa „suavis“. Jednak według innych źródeł określenie może się wywodzić od nazwy północnego plemienia Svevi, który niegdyś zamieszkiwał tereny Wenecji. Pochodzenie nazwy wina wiązane bywa również z legendą, wedle której wino Soave wspominał w swych pismach Dante Alighieri, przebywając w Weronie po wygnaniu z Florencji.
Średniowiecze: Sława wina Soave
Wino Soave cieszyło się popularnością także wśród przedstawicieli kościoła i państwa. Na przykład jeden z ministrów w 503 r. n.e. określił Soave winem uzyskiwanym z wyselekcjonowanych winogron o pięknym, białym odcieniu, nasuwającym skojarzenia z lilią wodną. Na terenach tych dobre wino występowało jeszcze w XVI wieku. Winnice w Weronie odwiedził wówczas nadworny znawca weneckiego wina, który stwierdził, że miasteczko Soave jest jak „suavissima”, czyli przyjemna okolica, obfitująca w dobre wino.
Czasy nowożytne: Oficjalne włoskie wino
Wenecja Euganejska, tak jak pozostałe regiony winiarskie, również zmagała się ze szkodnikami winorośli oraz pleśnią. Prawie wszystkie krzewy winorośli zostały zdziesiątkowane, ale 10 lat później winiarze znów rozpoczęli nasadzenia. Rok 1931 przyniósł Soave duży sukces, ponieważ zostało oficjalnym regionem winiarskim i pierwszym oficjalnym włoskim białym winem po zjednoczeniu Włoch.
Wino Soave: Surowe kryteria
Wino Soave zwykle produkowane jest w 100% z odmiany Garganega. Zgodnie z przepisami musi zawierać co najmniej 70% tej odmiany, a pozostałe 30% może stanowić miejscowa odmiana Trebbiano di Soave albo Chardonnay. Ponadto dozwolone jest dodawania do wspomnianych 30% także 5% innych odmian. Ich lista ogranicza się do szczepów zatwierdzonych dla terenów Werony. Chodzi mianowicie o Pinot Blanc, Pinot Grigio, Riesling i Sauvignon.
- Garganega to jedna z najstarszych włoskich odmian, ponieważ uprawia się ją na wzgórzach Soave od co najmniej tysiąca lat. Smak jej owoców jest delikatny. Wyczuwalne są w nim białe kwiaty, migdały czy morele.
- Trebbiano di Soave to wrażliwa odmiana, z której kiedyś zrezygnowano. Dziś jednak powraca i jeśli pojawia się w Soave, to można ją rozpoznać po rześkości, której użycza powstałemu winu.
Skład gleb na terenach Soave
Region Soave jest bardzo zróżnicowany. Zachodnie i środkowe części winnic są wapienne, podczas gdy środkowowschodnie doliny pokrywają skały wulkaniczne. W niektórych miejscach oba rodzaje gleby występują równocześnie.
- Podłoże wulkaniczne stanowi dużą część winnic. Ze względu na aktywność wulkaniczną w winnicach występują gleby o różnym zabarwieniu – od szarych, przez żółte, aż po czerwonawe. Winogrona wyrosłe na takim podłożu są aromatyczne, świeże i mają wyższą kwasowość.
- Podłoże wapienne powstało w wyniku nawarstwiania się dzisiejszych skamielin, takich jak stworzenia morskie i muszle. Wina Soave z tego regionu słyną z nut owoców egzotycznych, kwiatów i cytrusów.
Skosztuj Soave
Wino z najlepszych winogron dojrzewa nawet 20 lat. Możesz zakosztować złożonego i bogatego smaku tego złocisto-żółtego wina dzięki naszemu sklepowi internetowemu. Wybierz też opakowanie prezentowe, dzięki któremu będziesz mógł stopniowo otwierać kolejne butelki Soave, porównując, jak z czasem rozwija się jego smak.
Wyselekcjonowane wina. W twoim e-mailu.
1x na miesiąc możesz się spodziewać rekomendacji, ciekawostek i korzystnych ofert dla twojej piwniczki.
Wysyłając e-mail, akceptujesz Warunki ochrony danych osobowych.