Co to znaczy, że wino jest koszerne?
Produkcją koszernego wina rządzą surowe zasady. Może go produkować tylko ortodoksyjny żyd lub żydówka, a substancje i sprzęt używane w winiarni również muszą być koszerne. Jak powstaje koszerne wino i w jaki sposób się zorientować, że mamy z nim do czynienia?
Czym jest koszerne wino?
Wino koszerne to wino, które produkować mogą wyłącznie ortodoksyjni żydzi, a sam proces produkcji musi być zgodny z żydowskimi regułami (kaszrut). Termin kaszer (po polsku: koszerny) powiązany jest głównie z jedzeniem oraz napojami i oznacza odpowiedni, tudzież właściwy.
Winiarnia nie może sama nadać winu oznaczenia „koszerne”. Żeby wino mogło być tak nazwane, winnica musi uzyskać od kościoła, rabina albo agencji certyfikującej zgodę oraz certyfikat koszerności (hechsher). Wino takie zyskuje wówczas miano koszernego na Pesach.
Pesach – co to za święto?
Pesach to jedno z najstarszych żydowskich świąt, nawiązujących do wyswobodzenia Izraelitów z egipskiej niewoli. Nazywane jest również „świętem przaśników”. Według fragmentów Starego Testamentu izraelscy niewolnicy tak szybko uciekali z Egiptu, że ciasto na chleb nie zdążyło im wyrosnąć i podczas ucieczki jedli niewyrośnięty chleb (macę). W czasie święta żydzi nie mogą więc jeść niczego sfermentowanego i na drożdżach.
Produkcja koszernego wina
Koszerne wino jest koszerne, jeśli zostało wyprodukowane przez pobożnych żydów, którzy się modlą, chodzą do synagogi, w sobotę świętują oraz jedzą produkty koszerne. W produkcji mogą brać udział tylko tacy żydzi i to już od momentu, kiedy zebrane winogrona transportowane są z winnicy.
Wszelkie substancje i narzędzia wykorzystywane podczas produkcji, również muszą być koszerne. Dotyczy to drożdży, naczyń, pras, rurek czy innych przyborów. Jeśli winiarnia produkuje zarówno koszerne, jak i niekoszerne wina, ich produkcja powinna być odseparowana, by nie doszło do pomyłki. Podwójne procesy produkcji nie są jednak możliwe we wszystkich winiarniach, stąd też poszczególne elementy wyposażenia mogą zostać poddane rytualnemu oczyszczeniu w obecności rabina. Do oczyszczania wykorzystać można wrzącą wodę, sodę oczyszczoną albo ogień.
Koszerna fermentacja
Fermentacja równiez odbywa się w ściśle określonych warunkach. Niedozwolone jest używanie modyfikowanych drożdży. Zamiast inch winiarze sięgają po koszerne drożdże albo te obecne w skórce winogron. Substancje filtrujące nie mogą być ponadto pochodzenia odzwierzęcego – wykluczona jest żelatyna, białko jaja lub kazeina, tradycyjnie wykorzystywane przy produkcji wina. Do dozwolonych substancji zalicza się ekstrakty z alg morskich (alginaty).
Wino koszerne jest zazwyczaj oczyszczane przez sedymentację i przelewanie. Dojrzewanie w beczkach również trwa dłużej niż w przypadku innych win, a przez cały ten proces produkcja wina koszernego trwa dłużej. Wino dojrzewa w dębowych beczkach, kadziach ze stali nierdzewnej lub plastikowych bądź szklanych pojemnikach.
Jak wygląda butelkowanie?
Jeśli wino koszerne produkowane jest w kraju innym niż Izrael, jest ono pasteryzowane (zanurzane we wrzątku) przez 3 sekundy w pasteryzatorze przepływowym w temperaturze od 74°C do 87°C. Następnie jest schładzane i rozlewane do butelek. Dlaczego wino musi mieć kontakt z wrzątkiem? Wyjaśnienie jest proste. Dzięki pasteryzacji koszerne wino pozostaje koszerne, nawet jeśli otworzy je ktoś inny niż ortodoksyjny żyd.
Wyselekcjonowane wina. W twoim e-mailu.
1x na miesiąc możesz się spodziewać rekomendacji, ciekawostek i korzystnych ofert dla twojej piwniczki.
Wysyłając e-mail, akceptujesz Warunki ochrony danych osobowych.