Co oznacza określenie wino gabinetowe?
Wytrawne i lekkie. Takie jest wino gabinetowe, będące jednym z win z wyróżnikiem, a więc win najwyższej kategorii. Co kryje się za jego produkcją, jak rozpoznać wino gabinetowe i do jakich potraw je serwować?
Czym jest wino gabinetowe?
Wino gabinetowe jest wytrawne i lżejsze. Nie bywa słodkie, ponieważ podczas fermentacji cały cukier przekształca się w alkohol. Choć zdarzają się wyjątki, bo to, czy powstałe wino będzie słodkie, czy może wytrawne, zależy od winiarza. To on decyduje, ile cukru ma zostać.
Wino gabinetowe musi spełniać następujące kryteria:
- Zawartość cukru podczas zbiorów musi wynosić co najmniej 19° NM.
- Produkuje się je z miazgi, winogron albo z winogronowego moszczu.
- Można do jego produkcji wykorzystywać tylko trzy odmiany winogron.
- Jeśli jedna z odmian stanowi 85% moszczu, wino może nosić jej nazwę.
- Winogrona muszą pochodzić z jednego regionu winiarskiego.
- Nie można go dosładzać ani chemicznie stabilizować.
Wino gabinetowe należy do win z wyróżnikiem (predykatem)
Wina gabinetowe należą do win z wyróżnikiem, jednak na środkowoeuropejskim rynku nie znajdziemy ich zbyt wiele. Być może dlatego, że winiarze wolą klasyfikować swoje wina jako regionalne. Powód jest prosty: włączanie do kategorii zabiera mnóstwo czasu oraz pieniędzy i nie jest korzystne dla małych winiarni.
Jakościowe wina z wyróżnikiem należą do win najwyższej kategorii, które dzieli się ze względu na zawartość cukru albo dojrzałość winogron. Można powiedzieć, że im wyższa zawartość cukru, tym wyższa i jakość. Nie mylić z cukrem resztkowym! Podczas gdy zawartość cukru mierzona jest w winogronach, to cukier resztkowy znajduje się w winie. Ilość cukru resztkowego wpływa więc na ostateczną słodycz powstałego wina.
Jakie są kategorie win z wyróżnikiem?
Wina z wyróżnikiem dzieli się na kategorie na podstawie zawartości cukru. Bardziej dojrzałe winogrona zazwyczaj mają wyższą zawartość cukru, którą podaje się w stopniach NM w 100 litrach moszczu z winogron. Jeden stopień odpowiada jednemu kg naturalnego cukru w winogronowym moszczu. Zgodnie z tym wyliczeniem, wino dzieli się na następujące kategorie:
- wino (wcześniej także wino stołowe) – 10 ⁰NM
- wino regionalne – 14 ⁰NM
- wino jakościowe: gatunkowe – 15 ⁰NM, markowe – 15 ⁰NM
- wino z oryginalnym certyfikatem -15 ⁰NM
- wino jakościowe z wyróżnikiem, które dzieli się na:
- wino gabinetowe – 19 ⁰NM
- późnego zbioru – 21 ⁰NM
- wybór z winogron – 24 ⁰NM
- wybór z jagód – 27 ⁰NM
- wino lodowe – 27 ⁰NM
- wino słomiane – 27 ⁰NM
- wybór z rodzynek – 32 ⁰NM
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o winach z wyróżnikiem, przeczytaj artykuł Wino z wyróżnikiem: Podział win według zawartości cukru.
Do jakich dań pasuje wino gabinetowe?
Wino gabinetowe serwuj do lżejszych dań. Może nim być zarówno wino białe, jak i czerwone. Białe wino gabinetowe zestawiaj z rybą, drobiem i lekkimi serami. Czerwone wino gabinetowe będzie smakować wyśmienicie z czerwonym mięsem i twardymi serami.
Jakie wino pić z poszczególnymi potrawami? Dowiesz się tego z artykułu Serwowanie wina: Które wino pasuje do ryby, a które do gęsi.
Wyselekcjonowane wina. W twoim e-mailu.
1x na miesiąc możesz się spodziewać rekomendacji, ciekawostek i korzystnych ofert dla twojej piwniczki.
Wysyłając e-mail, akceptujesz Warunki ochrony danych osobowych.