Co oznacza określenie claret na winie?
Młode, lekkie, a przede wszystkim rześkie. To właśnie wino claret, mistrz metamorfoz, który nie zdoła się wyrzec owocowych nut. W twoje ręce trafić może pod postacią zarówno czerwonego, jak i różowego czy białego wina. Czym jest wino claret, jaka jest jego historia i jak wygląda jego produkcja?
Czym jest wino claret?
Wino claret to trunek wyprodukowany z czerwonych odmian winogron. Podczas jego produkcji moszcz (zmielone winogrona) nie fermentuje. Żeby jednak nie było tak łatwo, istnieje więcej sposobów produkcji wina claret. Jego wygląd również się różni w poszczególnych krajach. W Anglii znane jest jako czerwone, we Francji jako różowe, a w Czechach – białe wino.
Pochodzenie wina claret
W Europie claret znany jest od około XVII wieku. W tym okresie lekkie czerwone wino zyskało popularność głównie wśród Anglików, którzy zakochali się w nim w winiarskim raju – we Francji. Winiarze nie próżnowali więc i w regionie najhojniej obradzającym w czerwone winogrona – Bordeaux – rozpoczęli produkcję tego klejnotu. Produkowali go z odmian Merlot oraz Cabernet Sauvignon i zaczęli nazywać vin clair (po łacinie vinum clarum), co w tłumaczeniu oznacza „jasne wino”. Takie słowa, jak clair, clairet albo właśnie claret znaczą „jasny”. Określenie to nawiązuje do jasnej barwy takiego wina.
Produkcja wina claret w tamtych czasach odbywała się bardzo szybko, żeby skórki winogron jak najkrócej pozostawały w kontakcie z moszczem. Zwykle trunek produkowano w nocy, co odzwierciedla termin vin d’une nuit, czyli wino jednej nocy. Anglicy byli zachwyceni tym jasnoczerwonym, czy też różowawym winem.
Francuski i angielski claret
Tak, jak różnią się oba kraje, tak i claret oznacza w nich coś innego. Dla osób posługujących się angielskim, claret związany jest z lokalizacją. Jest to czerwone wino z francuskiego regionu Bordeaux. Francuzi określają jako claret wszystkie jasne, lekkie wina, unikają natomiast terminu clairet. Takie wino nazywają rosé.
Claret z Moraw: białe wino z odcieniami szarości
W czeskim słowniku winiarskim znaleźć można następującą definicję wina claret: „Claret to białe lub jasnoróżowe wino produkowane z czerwonych odmian winogron.”
Dlatego też w Czechach claret znany jest jako białe wino z odcieniami szarości. Można się zetknąć także z lekko różowym lub pomarańczowym kolorem, ale zawsze zależy to od rodzaju szczepu. Winiarze produkują claret z najróżniejszych czerwonych odmian, wśród których znaleźć można Cabernet Sauvignon czy St. Laurent. Jednak najczęściej stosowaną odmianą jest Pinot Noir, która charakteryzuje się niewielką ilością barwnika w skórce.
Jak produkuje się claret?
Produkcja wina claret jest tak różnorodna, jak ono samo. Można je produkować na trzy różne sposoby:
- Wyciskane są całe winogrona, których się jednak nie miażdży. Proces ten jest delikatny, więc nie uszkadza skórek, w związku z czym zawarty w nich barwnik nie przenika do moszczu.
- Moszcz powstaje w wyniku samoczynnego ściekania soku bez wyciskania. Sam wydostaje się on z zacieru.
- Krwawienie, czy też saignèe, oznacza proces odsączania barwnika z rozgniecionych winogron.
Charakter wina claret: Jak smakuje i w jaki sposób go serwować?
Jakiego koloru i aromatu możesz się spodziewać po clarecie? Jego kolor osiąga żółtawe, szare, a nawet łososiowe odcienie. W aromacie wyczujesz czereśnie, brzoskwinie lub truskawki. Ze względu na rześkość i lekkość, możesz je podawać do ryb albo owocowych deserów. Smakuje najlepiej jako młode wino.
Wyselekcjonowane wina. W twoim e-mailu.
1x na miesiąc możesz się spodziewać rekomendacji, ciekawostek i korzystnych ofert dla twojej piwniczki.
Wysyłając e-mail, akceptujesz Warunki ochrony danych osobowych.