360-degrees3d-ico3daddalert-altalertarrow-2arrow-downarrow-patharrow-rightarrowbarrowbasketcalendarcardscart-pluscartcatalogchatcheck-altcheckclose-altclosecompareedit-iconemailfacebook-circlefacebook-filledfacebookfilterflag-cs_CZflag-en_US_backflag-en_USflag-pl_PLflag-sk_SKflash-onflashglobegoogle-circlegooglegopayheart-outlineheartheureka-circlehomehouseinstagramlinkedinloadinglogo-apeklogo-oldlogo-widemagnifieropineopackagepaymentspersonphoneplusquestion-mark-roundedquestion-mark-slimquestion-markquotesreceiptsearchselect-arrowsshipping-alt-2shipping-altshippingsocial-fbsocial-igsocial-insocial-twstar-circlestartrophytwitteruservivino
Doradzimy

Kontakt
Logo

Brunello di Montalcino, „ciemna“ tradycja z Toskanii

kieliszek czerwonego wina

Słynne toskańskie wina… No kto ich nie kocha? Brunello di Montalcino jest bez wątpienia jednym z najlepszych toskańskich, a nawet włoskich win; cieszy się sławą na całym świecie. Jego ciemnoczerwony kolor zapowiada niepowtarzalne smakowe doznanie przepełnione słońcem i harmonią. Zapraszamy do degustacji!

Narodziny tradycji: Historia Brunello di Montalcino

Pierwsze historyczne wzmianki łączą Brunello z czerwonym winem produkowanym w regionie Montalcino już w XIV wieku. Czerwone wina z tego regionu stopniowo zyskiwały renomę, a w połowie XIX wieku lokalny rolnik Clemente Santi zidentyfikował i wyodrębnił odmianę Sangiovese, z której do dzisiaj produkuje się Brunello. Do jego produkcji konieczne jest wykorzystanie 100% winogron tej odmiany.

Tradycję kontynuował następnie jego wnuk Ferruccio Biondi Santi, który w 1888 roku pozwolił zaistnieć winu z najlepszych krzewów i rozsławił kilka roczników Brunello di Montalcino

Po II wojnie światowej zaczęto zaliczać Brunello di Montalcino do najlepszych włoskich win, a ilość jego producentów stopniowo rosła, by osiągnąć liczbę ponad pięćdziesięciu. W 1980 roku Brunello oraz gmina Montalcino jako pierwszy włoski region uzyskała certyfikat DOCG (Denominazione di Origine Controllata e Garantita), gwarantujący najwyższą klasę jakości w klasyfikacji włoskich win.

Obecnie Brunello produkuje około 200 winiarzy i popyt na nie wciąż jest wysoki. Jest jednym z najbardziej luksusowych oraz najdroższych win na rynku.

Nasza wskazówka: Interesują cię szczegóły oznakowania wina? Przeczytaj artykuł na temat klasyfikacji win europejskich.

nalewanie czerwonego wina do kieliszka

Co sprawia, że Brunello jest tak wyjątkowe?

Z pewnością region, w którym uprawia się odmianę Sangiovese. Region Montalcino ma najbardziej suchy i najcieplejszy klimat w całej Toskanii, co wpływa na wspomniany już głęboko czerwony kolor Brunello. Winogrona uprawiane są około 400 metrów nad poziomem morza w północno-wschodniej części tego regionu winiarskiego i zbierane są wyłącznie ręcznie.

Nazwa wina oznacza w przekładzie zdrobnienie słowa „ciemny” albo „pięknie ciemny”, a w Brunello odnaleźć można odzwierciedlenie stosunkowo szerokiego terroir, łączącego kilka lokalizacji o częściowo odmiennych warunkach geograficznych i klimatycznych.

Aromat Brunello jest bogaty i złożony. Przeważa aromat wiśni, śliwek oraz fiołków, ale można wyczuć też na przykład jagody, wanilię czy cynamon. Stopniowo przechodzą one w smak tytoniu, czekolady czy skóry. Na podniebieniu poczujesz przebijającą się łagodność, elegancję i jedwabistość. Owocowe nuty pozostawiają długi posmak.

Tylko się nie spiesz – włoskie wina Brunello potrzebują czasu

Brunello di Montalcino podlega rygorystycznym wymogom w zakresie produkcji i dojrzewania. Po delikatnym wyciskaniu winogron następuje maceracja w metalowych zbiornikach, podczas której ze skórek uwalnia się typowy kolor oraz smak soku. Kolejnym krokiem jest kontrolowana fermentacja przy temperaturze 30°C. Wino dojrzewa trzy lata w dużych beczkach, po czym musi „odpoczywać” jeszcze co najmniej rok w butelce.

Brunello trafia zatem w ręce klientów i konsumentów najwcześniej pięć lat po zbiorach, a Brunelo di Montalcino z oznaczeniem Riserva – nawet po sześciu latach. Jest to idealne wino do leżakowania, standardowy czas potrzebny do rozwinięcia jego potencjału to 20-25 lat.

Za najlepsze roczniki Brunello (według Consorzio del Vino Brunello di Montalcino) uznawane są lata 1945, 1955, 1961, 1964, 1970, 1975, 1985, 1988, 1990, 1995, 1997, 2004, 2006, 2007, 2010, 2012, 2015.

Porada smakosza na zakończenie: Brunello di Montalcino i pozostałe bogate czerwone wina włoskie smakują najlepiej w połączeniu z czerwonym mięsem, dziczyzną bądź wybranymi rodzajami serów, na przykład pecorino.

Wyselekcjonowane wina. W twoim e-mailu.

1x na miesiąc możesz się spodziewać rekomendacji, ciekawostek i korzystnych ofert dla twojej piwniczki.

DZIĘKUJEMY, WIĘCEJ INFORMACJI ZNAJDZIESZ W MAILU

Udostępnij artykuł