360-degrees3d-ico3daddalert-altalertarrow-2arrow-downarrow-patharrow-rightarrowbarrowbasketcalendarcardscart-pluscartcatalogchatcheck-altcheckclose-altclosecompareedit-iconemailfacebook-circlefacebook-filledfacebookfilterflag-cs_CZflag-en_US_backflag-en_USflag-pl_PLflag-sk_SKflash-onflashglobegoogle-circlegooglegopayheart-outlineheartheureka-circlehomehouseinstagramlinkedinloadinglogo-apeklogo-oldlogo-widemagnifieropineopackagepaymentspersonphoneplusquestion-mark-roundedquestion-mark-slimquestion-markquotesreceiptsearchselect-arrowsshipping-alt-2shipping-altshippingsocial-fbsocial-igsocial-insocial-twstar-circlestartrophytwitteruservivino
Doradzimy

Kontakt
Logo

Jak dekantować wino?

karfka z czerwonym winem

Jesteś miłośnikiem starych win i zastanawiasz się, w jaki sposób przenieść degustację luksusowych koneserskich egzemplarzy o poziom wyżej? Spróbuj dekantacji wina przed jego podaniem. W dzisiejszym artykule pokażemy, jak się za to zabrać.

Po co dekantować wino? Podczas dekantacji wino oddycha

Dekantacja to proces, podczas którego wino wlewa się do specjalnego naczynia – tzw. dekantera. Tylko po co właściwie powinno się dekantować wino?

  • Dekantacja wina odbywa się po osadzeniu się osadów na dnie butelki. Wino jest ostrożnie przelewane, co pozwala na pozbycie się osadów. Składają się one głównie z wytrąconego barwnika i tanin. Nie są jednak z pewnością niczym złym czy szkodliwym. Osady te powstają naturalnie w starzejącym się trunku. Niemniej mało kto ma ochotę wypijać je razem z winem.
  • Podczas dekantacji wino oddycha, rozwija się i otwiera. Tlen otwiera bowiem substancje aromatyczne w winie. W rezultacie wino odwdzięcza się cudnie rozwiniętymi i harmonijnymi smakami oraz zapachami.
  • Ucztowanie i wrażenia, jakie przynosi spożywanie dobrej jakości wina, osiągają dzięki dekantacji o wiele wyższy poziom.
Dekantacja natlenia wino

Jak stare musi być wino, by nadawało się do dekantacji?

Młodych owocowych win nie trzeba dekantować. Odradzamy dekantację bardzo starych egzemplarzy koneserskich (orientacyjnie od 40 lat wzwyż). Wiele zależy od konkretnego wina. Kontakt z taką ilością powietrza niekoniecznie musi być dla wina korzystny. Zalecamy otwieranie butelki starego wina rocznikowego około 1-2 godziny przed spożyciem, a następnie stopniowe próbowanie i obserwowanie, jak trunek się rozwija.

Z kolei pełne, złożone, najwyższej jakości wina rocznikowe w wieku od 5 do 30 lat będą ci wdzięczne za dekantację. Będą smakować najlepiej, jeśli będziesz je degustować z odpowiednio dobranego kieliszka na wino.

Zasadność dekantacji zależy również od koloru wina

  • Białe i różowe wina: opinia o zasadności dekantacji w przypadku białych i różowych win dzieli specjalistów na dwa obozy. Przeciwnicy dekantacji białych win zwracają uwagę na utratę świeżości i owocowych nut po dekantacji wina. Jednak zasadniczo obie strony zgadzają się co do tego, że należy dekantować białe wina, które dojrzewały w beczkach typu barrique.
  • Czerwone wina: dla większości czerwonych win dekantacja jest z kolei korzystna.
  • Wina musujące: także w przypadku win musujących wnioski są jednoznaczne. Na chłopski rozum – dekantacja pozbawiłaby je bąbelków. Tak więc nie dekantujemy win musujących.

Ciekawostka: A skoro mowa o bąbelkach – czy wiedziałeś, że łyżeczka włożona do szyjki butelki w celu zatrzymania bąbelków w szampanie to mit? Łyżeczka nie ma absolutnie żadnego wpływu na ilość dwutlenku węgla. W innym artykule znajdziesz inne ciekawostki na temat wina.

Dekantacja białego wina

Jak postępować podczas dekantacji wina?

  1. Na dzień lub dwa przed planowaną dekantacją postaw butelkę, umieść ją w pozycji pionowej, żeby osady opadły na jej dno.
  2. Przed dekantacją przepłucz karafkę niewielką ilością wina – wystarczy około 50 ml. Następnie zakręć winem, żeby rozlało się po ściankach karafki. A później je wylej. Możesz też przelać je do kieliszka, by sprawdzić, czy trunek nie jest zepsuty. (Z naszego artykułu dowiesz się, jak rozpoznać zepsute wino.) Ewentualnie użyj specjalnego sitka do dekantacji, na którym przecedzisz resztkę wina z osadami.
  3. Powoli i ostrożnie nalej wino do karafki – oprócz resztek, w których znajdują się osady. Jeżeli chcesz mieć pewność, możesz przelewać wino nad zapaloną świeczką. Będziesz lepiej widział przesuwające się osady. Jeśli mimo to do karafki przedostaną się jakieś ich ilości, nie rozpaczaj. Jej specyficzny kształt zapobiegnie nalaniu osadów do kieliszków wraz z dekantowanym winem.
  4. Możesz kręcić winem w naczyniu, co dodatkowo wspomoże jego natlenienie. W zależności od rodzaju wina, pozostaw je na jakiś czas przed serwowaniem w naczyniu do dekantacji.
  5. Bądź ostrożny, rozlewając wino do kieliszków. Lepiej zawiń szeroką szyjkę karafki w czystą ściereczkę.

Korzystając z dekantera przyspieszysz proces natleniania, ponieważ wino będzie miało kontakt z większą ilością tlenu. Jeśli tylko otworzysz wino, na przykład specjalnym otwieraczem, proces ten również przebiegnie, jednak o wiele wolniej.

Wskazówka: Wina Syrah i Sangiovese dekantuj mniej więcej dwie godziny. Słynne wina Barolo możesz dekantować nawet trzy godziny.

Wybierz odpowiedni dekanter i dbaj o niego należycie

Tak samo jak zasadność dekantacji i czas jej trwania, również wybór dekantera zależy od konkretnego rodzaju wina.

  • Do starszych czerwonych win użyj węższego dekantera.
  • Do cięższych czerwonych win wybierz dekanter z szerokim dnem.
  • Średnio pełne czerwone wina dekantuj w karafce średniej wielkości.
  • Lżejszym czerwonym winom wystarczy mniejszy dekanter, który możesz schłodzić.

Wybierając dekanter, weź pod uwagę również jego praktyczne zastosowanie. Przez kryształowo przejrzyste szkło karafki bez zdobień lepiej będzie widać wino. Jeśli jednak cenisz sobie luksus, możesz wybierać spośród karafek o nietypowych kształtach.

Dekanter do wina może mieć oryginalny kształt

A jak należycie dbać o swój dekanter?

  • Po użyciu jak najszybciej wypłucz karafkę.
  • Do jej czyszczenia nie używaj płynu do naczyń, trudno by go było wypłukać. Lepiej wykorzystaj pokruszony lód z solą. Delikatnie wstrząśnij tą mieszanką w karafce. Dobrze się sprawdzi również zwykła, ciepła woda, w której dobrze jest zanurzyć dekanter, pozwalając odmoknąć plamom po winie.
  • Dostępne są także specjalne stalowe kulki do czyszczenia karafek.

Wskazówka: Jeśli nie masz karafki do dekantacji, na początek wystarczy ci nawet szklany dzbanek.

Spróbuj swojej pierwszej dekantacji na jednym z ekskluzywnych czerwonych win z naszej oferty.

Wyselekcjonowane wina. W twoim e-mailu.

1x na miesiąc możesz się spodziewać rekomendacji, ciekawostek i korzystnych ofert dla twojej piwniczki.

DZIĘKUJEMY, WIĘCEJ INFORMACJI ZNAJDZIESZ W MAILU

Udostępnij artykuł