Co oznacza dla wina dobry rok i które roczniki win koneserskich są najlepsze?
Które składniki sprzyjają powstaniu doskonałych win rocznikowych? Swoiste terroir, warunki korzystne dla uprawy wninorośli, ostrożne obchodzenie się z owocami podczas zbiorów i odpowiedni sposób dojrzewania wina. Jest jednak również taki czynnik, którego z góry nie da się przewidzieć – pogoda przeważająca w danym roku.
Czy dobry rok pozytywnie wpływa na wina rocznikowe? Tak, ale…
Co właściwie mamy na myśli, mówiąc o roczniku w kontekście win koneserskich? Odpowiedź jest prosta – rocznik oznacza konkretny rok, w którym winogrona do produkcji wina zostały zebrane.
- Dobry rocznik oznacza, że przez cały rok pogoda była umiarkowana. Opady deszczu i słońce dawkowane były winorośli w idealnych proporcjach.
- Natomiast zły rocznik obfitował w wydarzenia mające negatywny wpływ na urodzaj – zarówno z punktu widzenia jakości, jak i ilości czy kombinacji jednego z drugim.
To właśnie kapryśna pogoda i odmienne warunki wegetacji w poszczególnych latach powodują, że nawet te same wina z jednego regionu winiarskiego mogą w zależności od rocznika smakować odmiennie. A żeby jeszcze bardziej skomplikować, rok dobry dla win czerwonych nie musi być udany dla białych. Dlatego też należy zawsze oceniać wina rocznikowe w kontekście geograficznego pochodzenia winogron i warunków klimatycznych.
Zastanawiasz się, jak wobec tego wybierać dobre roczniki konkretnego wina koneserskiego?
- Ustal, które odmiany reprezentowane są w winie w największym procencie.
- Dowiedz się, jakie warunki klimatyczne tym odmianom odpowiadają.
- Pamiętaj, by sprawdzić region, z którego wino pochodzi.
- Sprawdź, jaka pogoda dominowała na tym obszarze w rocznikach, które masz do wyboru.
Albo po prostu zdaj się na przejrzyste tabelki, które można z łatwością znaleźć w Internecie. Znajdziesz w nich oceny jakości roczników dla poszczególnych regionów winiarskich, a często także dla konkretnych win.
Wskazówka: Wino rocznikowe wspaniale się sprawdzi jako oryginalny, zindywidualizowany prezent. Co myślisz o 30-letnim winie dla 30-letniego jubilata?
Czy można generalnie stwierdzić, które roczniki wina są dobre, a które nie?
Już wiesz, że wybranie jednego konkretnego rocznika jako najlepszego dla wszystkich win jest po prostu niemożliwe. Spróbujmy więc chociażby przybliżyć sobie niektóre ze słynnych regionów winiarskich. Zdradzimy ci, których z tamtejszych win rocznikowych wrato spróbować.
Mała ciekawostka z historii wina: Już starożytni Egipcjanie traktowali rocznik jako ważny wskaźnik jakości wina, dlatego podawali go na amforach, w których wino było przechowywane. Na starożytnej etykiecie oprócz rocznika podane było również pochodzenie i ocena ogólnej jakości wina.
Najlepsze wina rocznikowe z Bordeaux
W uznawanym na całym świecie francuskim regionie winiarskim Bordeaux winogronom dobrze się wiedzie, kiedy dni są ciepłe, natomiast noce raczej chłodne. Jednak pomiędzy poszczególnymi gminami również występują różnice, tak samo jak pomiędzy regionami. Dlatego też przy wyborze nie sposób polegać wyłącznie na roczniku. I tak na przykład wina z Pomerolu będą lepsze, jeśli rok był raczej chłodniejszy. W gminie Saint-Emilion winorośli służy natomiast, kiedy miesiące są nieco bardziej deszczowe. Można jednak ogólnie stwierdzić, że rocznikiem wyjątkowo udanym dla win z Bordeaux był rok 1990. Świadczy o tym również fakt, że obecnie jest to jeden z najczęściej szukanych roczników.
Jesteś miłośnikiem słodkich win koneserskich? Spróbuj Sauternes. Jego najlepsze roczniki to na przykład 1975, 1976, 1983, 1988 albo 1995. Znajdziesz je w naszej ofercie win rocznikowych.
Jeżeli szukasz wyjątkowego rocznika czerwonego wina koneserskiego, spróbuj wina Pomerol z 1989 roku.
Na które dobre roczniki postawić w przypadku win burgundzkich?
Za jeden z najlepszych roczników w Burgundii uznawany jest rok 1990. Winiarze cieszyć się wówczas mogli przede wszystkim obfitymi plonami czerwonych winogron, które były niezwykle intensywne i zawierały większą ilość tanin. Nie mniej udany był również rok 1999. Przez cały sezon dominowały raczej niższe temperatury. Dzięki temu wina miały wyższą kwasowość i wyjatkowo nadawały się do leżakowania. Zapoznasz się z naszym artykułem o burgundzkich winach?
Najlepsze wina rocznikowe z Szampanii
Spróbuj win z regionu Szampanii, których chlubą jest rocznik 2008. Klimat był w tym roku troszkę chodniejszy. Dzięki temu owocowe nuty w jagodach pozostawały w równowadze z orzeźwiającą kwasowością. Warto wspomnieć również rocznik 2005. Pogoda zapewniła idealne warunki do zbiorów idealnie dojrzałych winogron.
Czy wiesz, że za powstanie słynnego szampana odpowiada w dużym stopniu przypadek? Poznaj złociste wino musujące, czytając oddzielny artykuł o szampanie.
Szukasz dobrych roczników win z Toskanii?
Spróbuj toskańskich win koneserskich z rocznika 1970. Gorące i suche warunki pogodowe panowały aż do jesieni. Winiarze wykorzystali tę sytuację i rozpoczęli zbiory później niż zwykle. Dzięki temu winogrona były niezwykle dojrzałe.
Tak samo udany był również rocznik 1999. Ciepła i słoneczna pogoda przyczyniła się do kwitnienia winorosli w odpowiednim czasie i jej zdrowego wzrastania. O wilgoć zadbały następnie sprzyjające sierpniowe opady
Wskazówka: Spróbujesz rozsławionego Brunello di Montalcino z tych roczników?
Przeczytaj nasz artykuł o Brunello. Dowiesz się, jak produkuje się słynne, ciemne wino i dlaczego jest ono jednym z najlepszych win Toskanii.
Uległeś czarowi win rocznikowych? U nas z łatwością znajdziesz swojego faworyta. To dzięki temu, że wina rocznikowe skategoryzowaliśmy przejrzyście według roczników. Przekonaj się sam, zapoznając się z naszą ofertą.
Wyselekcjonowane wina. W twoim e-mailu.
1x na miesiąc możesz się spodziewać rekomendacji, ciekawostek i korzystnych ofert dla twojej piwniczki.
Wysyłając e-mail, akceptujesz Warunki ochrony danych osobowych.