360-degrees3d-ico3daddalert-altalertarrow-2arrow-downarrow-patharrow-rightarrowbarrowbasketcalendarcardscart-pluscartcatalogchatcheck-altcheckclose-altclosecompareedit-iconemailfacebook-circlefacebook-filledfacebookfilterflag-cs_CZflag-en_US_backflag-en_USflag-pl_PLflag-sk_SKflash-onflashglobegoogle-circlegooglegopayheart-outlineheartheureka-circlehomehouseinstagramlinkedinloadinglogo-apeklogo-oldlogo-widemagnifieropineopackagepaymentspersonphoneplusquestion-mark-roundedquestion-mark-slimquestion-markquotesreceiptsearchselect-arrowsshipping-alt-2shipping-altshippingsocial-fbsocial-igsocial-insocial-twstar-circlestartrophytwitteruservivino
Doradzimy

Kontakt
Logo

Kolor wina rocznikowego: Co nam o nim mówi?

Z koloru wina można wiele wyczytać.

Wizytówką wina jest jego kolor. Już sam odcień pozwala z góry przewidzieć wiele cech. Które to cechy i skąd się biorą niuanse kolorów wina? Zanurz się w dzisiejszym artykule, w którym poruszamy te właśnie kwestie.

Na kolor wina wpływa potężna czarodziejka – natura

Na kolor wina wpływa wiele czynników – konkretka odmiana winogron, klimat, warunki upraw, zawartość tanin, skład gleby, jak również sam proces produkcji wina. Znaczenie mają także region pochodzenia, terroir oraz warunki pogodowe panujące w danym roku.

Barwniki zawarte są w skórce jagody. do odkładania się barwnika w skórce konieczna jest wystarczająca ilość promieniowania słonecznego – kluczowy jest tu sierpień i wrzesień. Z kolei chłodna i zbyt deszczowa pogoda powoduje wytwarzanie barwnika w mniejszych ilościach.

Skórki jagód czerwonych odmian zawierają tzw. antocyjany. To właśnie tym pigmentom bardzo wiele owoców, warzyw i kwiatów zawdzięcza swój czerwony, pomarańczowy, fioletowy bądź niebieski kolor. Antocyjany uwalniane są wtedy, kiedy dojdzie do naruszenia skórki. I im dłużej winiarz pozostawi skórki w wyciśniętym moszczu, tym intensywniejszy będzie odcień powstałego czerwonego wina.

Na kolor białych win wpływają natomiast barwniki zwane flawonoidami. Związki te obecne są w ziołach, warzywach czy owocach – chociażby w cytrusach.

Różne kolory wina

Czy wiesz, że umiarkowane spożywanie wina jest zdrowe? Za wiele korzyści zdrowotnych płynących z picia wina odpowiadają właśnie flawonoidy. Pełnią rolę roślinnych antyoksydantów, pomagają obniżać cholesterol i wzmacniają odporność.

Dlaczego odcień win rocznikowych zmienia się podczas ich dojrzewania?

W procesie dojrzewania wina zmienia się jego kolor. Czerwone wino częściowo traci występujące w nim pierwotnie antocyjany. Zyskuje jednak inne – ciemniejsze i stabilniejsze – pigmenty. Dlatego właśnie dojrzałe wina są ciemniejsze niż wina młode. W drewnianych beczkach wino dojrzewa szybciej dzięki dostępowi powietrza, a w związku z tym jego odcień staje sie intensywniejszy wcześniej niż gdyby dojrzewało w nieprzepuszczającej powietrza stalowej kadzi.

Tlen wpływa na zabarwienie wina również w trakcie późniejszego dojrzewania w butelce. Zadanie natleniania wina, dzięki któremu kolor się stabilizuje, przejmuje następnie wysokiej jakości korek.

Jakie walory ujawnia kolor wina?

Kolor wina to jeden z najważniejszych jego atrybutów podlegających ocenie. Doświadczony sommelier wyczyta z niego informacje o odmianie winogron, jego wieku, zawartości tanin i harmonii smaków. Podsumowując – kolor wina wiele mówi o jego jakości.

Generalnie młodsze wina są jaśniejsze. Kolor win rocznikowych jest natomiast intensywny. Dojrzałe białe wino może być zatem ciemnożółte, a czerwone, dojrzewając, zyskuje brązowawe tony.

Podczas degustacji uważnie przyjrzyj się kolorowi wina.

Wskazówka: Im wino starsze, tym więcej odcieni i kolorystycznych niuansów zdołasz w nim dostrzec, przyglądając się brzegowi jego powierzchni przy krawędzi kieliszka. Nie zapomnij o skierowaniu kieliszka w stronę światła przed dokonaniem oceny koloru. Przeczytaj równiez inne wskazówki odnośnie do degustacji wina.

Kolor wina mówi wiele także o jego smaku

Obserwując niuanse odcieni w kolorze wina możesz jeszcze przed degustacją odkryć subtelne smakowe nuty, które rozpoznasz później w jej trakcie. Na przykład delikatnie zielonkawy odcień może mieć białe wino z cytrusową nutą. Czerwone wina o intensywnej barwie zawierają więcej tanin i są zwykle bardziej aromatyczne.

Ciemny kolor wina rocznikowego gwarancją jakości

Intensywność barwy czerwonych wina oscyluje pomiędzy odcieniem czereśniowej czerwieni i brązu. Najciemniejsze zabarwienie zwykle zapowiada wysoką jakość wina rocznikowego i niższą zawartość kwasów.

Na przykład wina rocznikowe z odmiany Syrah miewają ciemny, niemal nieprzejrzysty kolor. Odmiana ta uprawiana jest powszechnie w Toskanii, królestwie skarbów architektonicznych i gastronomicznych.

Białe wina także oferują całą gamę odcieni. W odróżnieniu od młodych win, które zwykle są jasne, wina rocznikowe mogą mieć nawet bursztynowy odcień. Wina z odmiany Chardonnay moga w procesie dojrzewania nabywać nawet bardzo ciemne odcienie. Białe wina deserowe mogą mieć wręcz złotobrązowy kolor – znakomitym przykładem jest rozsławiony tokaj. Poznaj unikalny złocisty klejnot, czytając nasz oddzielny artykuł o produkcji tokaju.

Chcesz sam sprawdzić, na ile kolor wina rocznikowego współgra z jego pozostałymi właściwościami? Oceń odcienie koloru któregoś z luksusowych win rocznikowych z naszej oferty.

Wyselekcjonowane wina. W twoim e-mailu.

1x na miesiąc możesz się spodziewać rekomendacji, ciekawostek i korzystnych ofert dla twojej piwniczki.

DZIĘKUJEMY, WIĘCEJ INFORMACJI ZNAJDZIESZ W MAILU

Udostępnij artykuł