360-degrees3d-ico3daddalert-altalertarrow-2arrow-downarrow-patharrow-rightarrowbarrowbasketcalendarcardscart-pluscartcatalogchatcheck-altcheckclose-altclosecompareedit-iconemailfacebook-circlefacebook-filledfacebookfilterflag-cs_CZflag-en_US_backflag-en_USflag-pl_PLflag-sk_SKflash-onflashglobegoogle-circlegooglegopayheart-outlineheartheureka-circlehomehouseinstagramlinkedinloadinglogo-apeklogo-oldlogo-widemagnifieropineopackagepaymentspersonphoneplusquestion-mark-roundedquestion-mark-slimquestion-markquotesreceiptsearchselect-arrowsshipping-alt-2shipping-altshippingsocial-fbsocial-igsocial-insocial-twstar-circlestartrophytwitteruservivino
Doradzimy

Kontakt
Logo

Bordeaux: wprowadzenie do regionu winiarskiego

winnice bordeaux

Słone, nadmorskie powietrze, ciepły klimat, południowy zachód Francji. Rzędy winorośli zachęcające do degustacji, ślady historii na każdym kroku i malowniczo pofalowane wzgórza. Jak już uda ci się na nie wspiąć, rozciągnie się przed tobą widok na region winiarski, z którego wywodzą się najlepsze winnice świata: Bordeaux.

Francuskie wino na sto sposobów

Region winiarski Bordeaux rozpościera się na obu brzegach rzeki Garonny, która wraz z Atlantykiem po lewej stronie tworzy idealne warunki do uprawy winorośli. Nawet w zimie temperatura bardzo rzadko spada tu poniżej dziesięciu stopni. Zróżnicowanie gleb znajduje odzwierciedlenie w bardzo szerokim wyborze winogron, każdy szczep winorośli jest unikalny i rośnie na innej glebie. (Jak gleba wpływa na smak wina? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w naszym artykule o terroir.) Bordeaux słynie z szeregu odmian, o których z całą pewnością już słyszałeś i które są specyficzne dla tego regionu. Merlot, Cabernet Sauvignon czy na przykład Muskat. Na szczycie wyimaginowanej drabiny prowadzącej do winiarskiego nieba znajdują się wina sklasyfikowane jako Grand Cru Classé

Bordeaux to o wiele więcej niż tylko najlepsze francuskie wina

Bordeaux to raj dla miłośników wina. Będą oni usatysfakcjonowani niezależnie od tego, czy szukają prestiżowych, światowych winnic, czy może małych, rodzinnych przedsiębiorstw z historią, kładących nacisk na rzemieślniczy kunszt. Wizyta w Bordeaux absolutnie zachwyci również podróżników czy miłośników przyrody.

To dlatego, że Bordeaux jest doskonałym połączeniem natury i historii. Miasto portowe Bordeaux, od którego pochodzi nazwa regionu, zamieszkuje 250 tysięcy ludzi i kusi ono zabytkami znajdującymi się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Bordeaux szczyci się gotycką katedrą, której dzwonnica sięga 50 metrów wysokości, pradawnym rzymskim amfiteatrem oraz budowlami we wszystkich możliwych stylach – od gotyku po klasycyzm.

Lokalna przyroda zachwyca wspaniałymi krajobrazami. Słynny szlak winny poprowadzi cię śladami francuskich win. Napotkasz piwniczki degustacyjne, zamki czy pałace i wyruszysz ścieżką biegnącą przez zielone doliny oraz pofałdowane wzgórza winnic.

Skąd wzięła się sława Bordeaux: od Rzymian aż po rewolucję

W Bordeaux uprawiano winorośl już dwa tysiące lat temu. Swoją sławę region zyskał jednak dopiero po tym, jak Eleonora Akwitańska wyszła za króla angielskiego, dzięki czemu Bordeaux na 300 lat zostało częścią Anglii. To właśnie w tamtym okresie dla win z Bordeaux ugruntowała się nazwa claret. Anglicy nazywali je tak ze względu na jego charakterystyczny, jasny kolor (clair w języku francuskim oznacza jasny, wręcz przejrzysty), odróżniający go od pozostałych światowych win.

Handel winem kwitł i to dzięki niemu Bordeaux się wsławiło. Eksportowano dziesiątki tysięcy beczek rocznie, z czego dużą część do Anglii. Wraz ze wzrostem popularności wina w Bordeaux liczni mieszkańcy zaczęli zakładać własne winnice. Powstały w ten sposób dziesiątki małych, niepowtarzalnych winnic, będących w posiadaniu najróżniejszych grup społecznych. Około XV wieku winnice osiągnęły rozmiary, które mają do dziś.

Na przełomie XVII i XVIII wieku Francuzi zaczęli sobie uświadamiać, że wysokiej jakości wino z Bordeaux ma olbrzymi potencjał. Po rewolucji francuskiej w 1789 roku wielu mieszczan i handlarzy znacznie się wzbogaciło, wyższe warstwy społeczne zaczęły inwestować w winnice niemałe pieniądze, dlatego w okolicach winnic szybko zaczęły wyrastać wspaniałe rezydencje szlacheckie, zamieszkiwane przez właścicieli winnic. Rezydencje te nazywane były chateau (po francusku słowo to oznacza zamek). Nazwa ta przyjęła się dla wszystkich winnic w Bordeaux, w związku z czym większość z nich także obecnie nosi nazwę Chateau.

Skąd się wzięło Grand Cru Classé: Napoleon, wystawa światowa i klasyfikacja najdoskonalszych win

Był 1855 rok i w Paryżu miała się odbyć wystawa światowa. Czymże miał się na niej pochlubić region Bordeaux, jeśli nie winem właśnie? Tym najlepszym z najlepszych? Dlatego właśnie Napoleon III polecił stworzyć klasyfikację Grand Cru Classé, obejmującą najlepsze wina z Bordeaux.

Jeśli potrzebujesz gwarancji jakości wina, jest nim właśnie ta klasyfikacja. Wina zyskiwały bowiem to oznaczenie po naprawdę długotrwałej i drobiazgowej analizie oraz degustacjach. To nie przypadek, że wszystkie wina uwzględnione w klasyfikacji pochodzą z jednego jedynego obszaru: Médoc. Charakteryzuje się on płaskim terenem i częściowo żwirową glebą, doskonale zatrzymującą ciepło oraz wodę, które sprzyjają uprawie winorośli. Jedyny wyjątek stanowi wino z winnicy Haut Brion, znajdującej się w rejonie Graves.

Wyselekcjonowane wina. W twoim e-mailu.

1x na miesiąc możesz się spodziewać rekomendacji, ciekawostek i korzystnych ofert dla twojej piwniczki.

DZIĘKUJEMY, WIĘCEJ INFORMACJI ZNAJDZIESZ W MAILU

Udostępnij artykuł