360-degrees3d-ico3daddalert-altalertarrow-2arrow-downarrow-patharrow-rightarrowbarrowbasketcalendarcardscart-pluscartcatalogchatcheck-altcheckclose-altclosecompareedit-iconemailfacebook-circlefacebook-filledfacebookfilterflag-cs_CZflag-en_US_backflag-en_USflag-pl_PLflag-sk_SKflash-onflashglobegoogle-circlegooglegopayheart-outlineheartheureka-circlehomehouseinstagramlinkedinloadinglogo-apeklogo-oldlogo-widemagnifieropineopackagepaymentspersonphoneplusquestion-mark-roundedquestion-mark-slimquestion-markquotesreceiptsearchselect-arrowsshipping-alt-2shipping-altshippingsocial-fbsocial-igsocial-insocial-twstar-circlestartrophytwitteruservivino
Doradzimy

Kontakt
Logo

Nie każda butelka nadaje się do leżakowania

Szyjka butelki wina z korkiem

Kusi cię własna piwniczka wypełniona wyśmienitym winem, które w spokoju tam dojrzewa, czekając na idealną okazję, by zaprezentować się w pełnej krasie swego bukietu i smaku? Powinieneś zatem mieć świadomość, że wyborowi wina do leżakowania należy poświęcić niemało uwagi. Za chwilę dowiesz się, dlaczego.

Jesteśmy specjalistami od win rocznikowych, dlatego też przeczytasz u nas nie tylko artykuły o tym, jak leżakować wino, ale też o tym, kiedy właściwie takie rocznikowe wino otworzyć. Dziś poznamy odpowiedź na pytanie, dlaczego niektóre wina nie są odpowiednie do leżakowania, a inne tak.

Winami rocznikowymi stają się tylko wina z potencjałem. Co to oznacza?

Mylące i nieco tajemnicze pojęcie „potencjał wina do leżakowania“ obejmuje zespół cech, które potrafią najlepiej ocenić przede wszystkim specjaliści. Niemniej będąc laikiem nie musisz się obawiać, że nie zdołasz się tych najważniejszych zasad nauczyć.

Z drugiej strony należy podkreślić, że nawet jeśli przyłożysz się do zdobywania wiedzy, mogą się zdarzyć sytuacje, kiedy nie uda ci się trafić, a wino nie zrealizuje swojego potencjału. W grę wchodzą bowiem rozmaite kryteria, które wino musi spełnić. Im więcej ich wyłapiesz, tym lepiej, to natomiast wymaga ćwiczeń i praktyki.

Wina rocznikowe mają złożoną strukturę. Nie bez powodu

Pierwszą podpowiedź podczas wyboru odpowiedniego wina do leżakowania stanowić może etykieta, a konkretnie dane analityczne, które się na niej znajdują. Gdyby ktoś potrzebował prostej rady, jak je czytać, to można w uproszczeniu powiedzieć, że im większa zawartość:

  • ekstraktu bezcukrowego
  • kwasów
  • alkoholu czy cukru
  • i wolnego kwasu siarkawego

tym lepiej. Dojrzewanie wina jest bowiem zasadniczo wynikiem reakcji chemicznych zmieniających jego właściwości. I właśnie wspomniane wyżej składniki sprzyjają właściwemu przebiegowi tego procesu. Temu, by wino się – jak to mówią winiarze –  „zaokrągliło”.

Wino rocznikowe nie powstanie z niektórych odmian i roczników

W związku z powyższym niektóre odmiany po prostu nie nadają się do leżakowania. Chodzi właśnie o te z niższą zawartością kwasów i ekstraktu, czy też odmiany aromatyczne, którymi najlepiej delektować się wtedy, kiedy są młode i świeże.

Z białych win wymienić można na przykład Muškát moravský czy Müller Thurgau, jeśli zaś chodzi o czerwone, nieodpowiednie będzie Modrý Portugal. Na potencjał dojrzewania można natomiast liczyć w przypadku odmian Pinot Gris, Chardonnay, Ryzlink rýnský, Sauvignon Blanc, Cabernet Sauvignon, Merlot, Nebbiolo, Sangiovese i innych podobnych.

Kolejny trop może stanowić konkretny rocznik. Warunki klimatyczne mają niebagatelny wpływ na jakość wina i decydują o tym, czy będzie wino będzie odpowiednie do szybkiej konsumpcji, czy może opłaci się na nie kilka lat poczekać.

wina do leżakowania

 

Jeśli wino zostało przeznaczone do leżakowania już na etapie produkcji, jesteś w domu!

Nie zamierzamy cię zwodzić, więc na koniec zostawiliśmy właściwie najważniejszą wskazówkę. Wina ogólnie dostępne na rynku są co do zasady przeznaczone do szybkiego spożycia (w ciągu roku). Nie umniejsza to ich jakości, ale do nie nadają się do leżakowania, zwłaszcza średnio- lub długoterminowego.

Winiarz lub znawca win pomoże ci dopasować również inne parametry i poleci wina przeznaczone do leżakowania na podstawie własnego doświadczenia, które jest absolutnie niezastąpione.

Jeszcze tylko kilka wskazówek i możesz zacząć leżakować wino

Na zakończenie chcielibyśmy się podzielić jeszcze kilkoma uniwersalnymi wskazówkami, które można zastosować wraz z wyżej wspomnianymi kryteriami. Dowodzą one, że udane leżakowanie wina nie zaczyna się w piwnicy, ale o wiele wcześniej…

  • Im wyższa jakość wina, tym lepiej. Wina niższej jakości w ogóle nie nadają się do leżakowania.
  • Czerwone wino jest bardziej odpowiednie do leżakowania niż białe ze względu na wysoką zawartość garbników. W przypadku białych win decydująca jest ilość cukru i jego stosunek do kwasów.
  • Wina różowe pozostają dyskusyjne. Bywają niekiedy niedoceniane i pomijane przy wyborze win do leżakowania. Wyjątki potwierdzają jednak regułę i można znaleźć rosé, które pięknie dojrzeje.
  • Do leżakowania wybierać trzeba tylko butelki z nieuszkodzonym korkiem dobrej jakości. Ale mimo to prawdopodobnie nie unikniemy sytuacji, w której niektóre z leżakujących win się zepsują. Dlatego też zaleca się leżakowanie większej ilości butelek z tej samej partii.
  • Podpowiedź może stanowić wielkość butelki. Dla win przeznaczonych do leżakowania winiarze wybierają pojemność nawet 1,5 litra, ponieważ właśnie większa objętość ma pozytywny wpływ na dojrzewanie wina.

Wyselekcjonowane wina. W twoim e-mailu.

1x na miesiąc możesz się spodziewać rekomendacji, ciekawostek i korzystnych ofert dla twojej piwniczki.

DZIĘKUJEMY, WIĘCEJ INFORMACJI ZNAJDZIESZ W MAILU

Udostępnij artykuł