360-degrees3d-ico3daddalert-altalertarrow-2arrow-downarrow-patharrow-rightarrowbarrowbasketcalendarcardscart-pluscartcatalogchatcheck-altcheckclose-altclosecompareedit-iconemailfacebook-circlefacebook-filledfacebookfilterflag-cs_CZflag-en_US_backflag-en_USflag-pl_PLflag-sk_SKflash-onflashglobegoogle-circlegooglegopayheart-outlineheartheureka-circlehomehouseinstagramlinkedinloadinglogo-apeklogo-oldlogo-widemagnifieropineopackagepaymentspersonphoneplusquestion-mark-roundedquestion-mark-slimquestion-markquotesreceiptsearchselect-arrowsshipping-alt-2shipping-altshippingsocial-fbsocial-igsocial-insocial-twstar-circlestartrophytwitteruservivino
Doradzimy

Kontakt
Logo

Łyk burgundzkiego wina to bilet do nieba dla smakoszy

winnica w Burgundii

Wystarczy rzucić hasło Dijon, a każdy miłośnik dobrego jedzenia poczuje na języku ostry smak tutejszej mocno pikantnej musztardy. Równie sławny jest region otaczający rodzinne miasto tego ostrego delikatesu. To słynna ojczyzna serów, wina i ślimaków. Burgundia.

Na powierzchni 31,6 tys. kilometrów kwadratowych tego pięknego zakątka ziemi zamieszkuje nieco ponad milion obywateli. Cały region dzieli się na 4 podregiony, departamenty. Fani historii mogą odwiedzić tutaj 263 zachowane obiekty romańskie. Przepływa tędy 1200 kilometrów rzek. Ale strumienie, które nas bardziej zainteresują, płyną w nieco innym miejscu. To tu powstaje rocznie 1,3 miliona hektolitrów wina, stanowiące 3% całkowitej rocznej produkcji Francji.

Burgundia: Niewielka powierzchnie, ogromny wpływ

Burgundia w porównaniu z innymi regionami winiarskimi jest znacznie mniejsza, ale dzięki tutejszym glebom zajmuje ważne miejsce w sercach miłośników wina. Tzw. terroir to termin odmieniany tutaj przez wszystkie przypadki, zwłaszcza w kontekście wyżej położonych winnic, z wapienną glebą, gdzie uprawia się Pinot Noir i Chardonnay. To praktycznie jedyne szczepy, z których robi się wino burgundzkie. Pomimo niewielkiej powierzchni powstają tutaj wielkie, znane wina. Przez lata Burgundia konkurowała z równie sławnym regionem Bordeaux. To, w którym regionie powstaje lepsze wino, jest wciąż przedmiotem namiętnych debat. Ocenę pozostawiamy naszym klientom. Naszym zdaniem oba regiony mają na swoim koncie fantastyczne wina. Obecnie w naszej ofercie znajdują się następujące wina z Burgundii.

Rzymianie, mnisi i burgundzka burżuazja

Region rozciąga się od północnego Auxerre po południowy Lyon. Najsłynniejszy obszar w Burgundii to niewątpliwie Côte d’Or, co w tłumaczeniu oznacza złote stoki. Tutejsze wina nie tylko zdobywają złoto w prestiżowych konkursach, ale to dzięki winu obrotni handlarze dorabiali się worków tego cennego kruszcu. Kiedy ówczesną Galię w 51 r. p.n.e. podbili Rzymianie, jednym z pierwszych odwiedzonych przez nich regionów była właśnie Burgundia. Choć zachowały się pewne ślady archeologiczne celtyckich prób uprawy wina, to jednak znów dopiero Rzymianie przenieśli tutejsze winiarstwo na zupełnie nowy poziom. Zapoczątkowali tutejszą agrokulturę, po czym winiarską pałeczkę przejęli przedstawiciele duchowieństwa.

Średniowiecze: burgundzkie wino w izolacji

Około 910 roku nastała złota era w produkcji wina, kiedy zakon benedyktynów zbudował tutaj pierwszą większą winnicę. W 1098 roku w jego ślady poszli cystersi, którzy w 1336 roku zbudowali tutaj największe otoczone murami winnice pod nazwą Clos de Vougeot. W średniowieczu burgundzkie wino ze względu na charakter tutejszego terenu nie było wywożone, a jedynym możliwym szlakiem łączącym ten teren z otoczeniem były rzeki, które umożliwiały eksport na większe odległości. Cała produkcja w okresie XIV i XV wieku odbywała się w bardzo klaustrofobicznej atmosferze, ponieważ ród z Valois ogłosił surowy zakaz importu i eksportu win niepochodzących z Burgundii. Przyczyniło się to w znacznym stopniu do rozkwitu tutejszego przemysłu winiarskiego. W XVIII wieku poprawiła się jakość tutejszych dróg, co otworzyło bramy dla handlu. Głównym celem tutejszych winiarzy było w tym czasie zaopatrywanie lukratywnego rynku paryskiego, co stanowiło nie lada wyzwanie. To wówczas zrodziła się również rywalizacja między Burgundią i Szampanią.

Burgundzkie wino zalewa Francję

Kolejny przełomowy moment w historii tutejszego wina stanowiło przyłączenie Burgundii do królestwa Francji. Oznaczało to spadek wpływu Kościoła na produkcję wina i rozprzedanie win tzw. burżuazji. Późniejsza Wielka Rewolucja Francuska w 1789 roku rozerwała większość powiązań między winnicami i praktycznie zrównała tutejszy przemysł z ziemią. W czasach Napoleona III udało się zachować najcenniejsze winnice i na horyzoncie pojawiła się jutrzenka nadziei na lepsze czasy. W 1855 roku z inicjatywy Napoleona III powstała słynna klasyfikacja win Bordeaux, która podkreśliła znaczenie wina z Burgundii i pomogła mu wrócić do łask.

Burgundzkie wino w czasach recesji

Kolejny cios przyniosła recesja gospodarcza w 1930 roku, a następnie druga wojna światowa, która zmusiła winiarzy do opuszczenia gospodarstw i wywołała znaczne spustoszenia. W 1950 roku sytuację udało się ustabilizować i właśnie w tamtym czasie paradoksalnie powstały jedne z najlepszych burgundzkich win. Kolejne lata upływały w atmosferze rekultywacji i poprawy technik upraw. Ostatnim kamieniem milowym były lata 19851995, kiedy dołożono ogromnych starań, by powstał słynny na cały świat region winiarski. Wysiłki te opłaciły się, o czym może świadczyć dzisiejsza popularność tutejszych win.

Prestiż w każdym gronie

Cały region winiarski dzieli się na podregiony (departamenty), będące synonimem precyzyjnej winiarskiej roboty i doskonałych win rocznikowych o wysokiej wartości rynkowej. Można tu znaleźć świeże, owocowe białe wina, a także śliwkowe, aromatyczne wina czerwone.

Chateau de Pommard

Burgundzki prestiż w najlepszym wydaniu: Côte d’Or

Departament, który niewątpliwie stanowi perłę Burgundii. Mieszczą się tu dwa regiony (Côte d’ Nuits i Côte d’ Beaune) znane pod wspólną nazwą. Tu powstają najdroższe i najbardziej prestiżowe wina Francji. Tutejsze wina mają charakterystyczny aromat i smak śliwek z nutami dymu i czekolady.

Najsłynniejsze winiarstwa:

  • Romanée-Conti
  • Clos de Vougeot
  • La Tâche
  • Richebourg

bdsf

Luksusowe białe wina z Chablis

Przez lata na białe wina patrzono we Francji przez palce. Ale dzięki Chablis udało się to zmienić. Tutejsze białe wina powoli zaczynają wychodzić z cienia. Co ciekawe, częste mrozy na winnicach zmuszają lokalnych winiarzy do stosowania specjalnych taktyk ochrony winorośli. Niektórzy próbują na różne sposoby ogrzewać rośliny, inni skrapiają je wodą, by ochronić grona warstwą powstałego lodu. Wina z Chablis są owocowe i świeże, ponieważ dzięki odpowiedniemu nachyleniu stoków do roślin dociera wystarczająco dużo tak potrzebnego słońca.

Najsłynniejsze winiarstwa:

  • Beauregard
  • Domaine Laroche
  • Luis Robin
  • Domaine Faiveley

Pomijane południe Burgundii: Beaujolais

Jest to region, na który dumni i obeznani Burgundczycy patrzą z pewnym lekceważeniem. Jednak jakość tutejszego wina potwierdza, że niesłusznie. Można tu przecież znaleźć słynne Beaujolais Nouveau, które regularnie w trzeci czwartek listopada trafia do naszych kieliszków. Powstaje ze szczepu Gamay i jako jedyne wino we Francji może być sprzedawane od razu po zakończeniu procesu fermentacji.

Najsłynniejsze wina:

  • Brouilly
  • Morgon
  • Chiroubles
  • Chénas

Więcej o uprawie wina we Francji przeczytasz w naszym artykule Francuskie wina od Szampanii po Langwedocję-Roussillion.

Wyselekcjonowane wina. W twoim e-mailu.

1x na miesiąc możesz się spodziewać rekomendacji, ciekawostek i korzystnych ofert dla twojej piwniczki.

DZIĘKUJEMY, WIĘCEJ INFORMACJI ZNAJDZIESZ W MAILU

Udostępnij artykuł