360-degrees3d-ico3daddalert-altalertarrow-2arrow-downarrow-patharrow-rightarrowbarrowbasketcalendarcardscart-pluscartcatalogchatcheck-altcheckclose-altclosecompareedit-iconemailfacebook-circlefacebook-filledfacebookfilterflag-cs_CZflag-en_US_backflag-en_USflag-pl_PLflag-sk_SKflash-onflashglobegoogle-circlegooglegopayheart-outlineheartheureka-circlehomehouseinstagramlinkedinloadinglogo-apeklogo-oldlogo-widemagnifieropineopackagepaymentspersonphoneplusquestion-mark-roundedquestion-mark-slimquestion-markquotesreceiptsearchselect-arrowsshipping-alt-2shipping-altshippingsocial-fbsocial-igsocial-insocial-twstar-circlestartrophytwitteruservivino
Doradzimy

Kontakt
Logo

6 odcieni bieli: Najsłynniejsze odmiany białego wina

kieliszek białego wina trzymany w ręce

Cudowne orzeźwienie na popołudniowe upały, przyjemny kompan podczas ciepłych wieczorów. Trunek, który cieszy się sporą popularnością zwłaszcza latem. Mowa tu oczywiście o białym winie. Pierwsze wzmianki na temat jego produkcji pochodzą sprzed 7 tysięcy lat. Oto najpopularniejsze jego odmiany.

Różne oblicza białego wina: najpopularniejsze szczepy

Grüner Veltliner

O jego popularności niech świadczy fakt, iż stanowi najczęściej uprawiany szczep w czeskich kotlinach. Pochodzi najprawdopodobniej z Austrii, gdzie obecnie uprawia się je na blisko połowie areału tamtejszych winnic. Najlepiej smakuje wino młode i raczej nie nadaje się do leżakowania. Owoce tej odmiany używane są do produkcji win gatunkowych i musujących. Pasuje do przekąsek czy twardych serów.

Czy wiesz, że… Dawna nazwa Grüner Veltliner to Weißgipfler. Nawiązywała do białych czubków latorośli.

Riesling reński

Dawniej niezbyt popularny szczep pochodzący z niemieckiej Nadrenii, wrócił do łask dzięki szczęśliwemu przypadkowi. Wino uprawiano w winnicach mieszanych razem ze szczepami wczesnymi. Z powodu wczesnych zbiorów szczep nie miał szans odkryć przed światem całego swojego wyjątkowego potencjału. Zasłynął dopiero dzięki spóźnionemu pozwoleniu na winobranie. Większość owoców zdążyła już zaatakować szlachetna pleśń. Dzięki temu wzrosła zawartość cukru w winogronach. I tak narodziło się wino idealne. Szczep dobrze znosi wiosenne i zimowe przymrozki. Dlatego świetnie nadaje się do produkcji wina lodowego.

Pinot blanc

Szczep pochodzi z Francji. Wcześnie pączkuje, dlatego źle znosi wiosenne przymrozki. Nadaje się do tworzenia win typu Auslese (wyselekcjonowane owoce), służy również do produkcji win musujących. Wino pasuje do wyrazistych pasztetów czy wędzonych mięs. Świetnie sprawdza się również jako aperitif.

Czy wiesz, że… Z białym kolorem wina często łączy się słynne wino musujące z Szampanii. Owszem, można spotkać czerwonego szampana, jednak białe występują znacznie częściej.

kieliszek delikatnego białego wina

Sauvignon

Sauvignon najprawdopodobniej pochodzi z francuskiego regionu winiarskiego Bordeaux lub z regionów winiarskich w dolinie Loary. Jak sugeruje francuska nazwa „sauvage” czyli „dziki”, w momencie powstania szczep uważano za selekcję dzikich winorośli.

Czy wiesz, że… Legenda głosi, że francuskiego króla Henryka IV Wielkiego jako płaczące niemowlę uspokajano winem z gatunku Sauvignon, którym dziadek smarował mu usta. Być może dlatego król jako dorosły człowiek stał się wielkim miłośnikiem tej odmiany.

Sancerre to doskonały przykład wina ściśle związanego z glebą, na której rośnie. W regionie o tej samej nazwie znajdują się bowiem trzy rodzaje gleby, a produkowane tu wina często powstają w wersji cuvée.

Traminer czerwony

To jeden z najstarszych szczepów. Zbliżony genetycznie do dziko rosnących leśnych winorośli. Ze względu na długi finisz traminer czerwony to wino na wyjątkowe okazje. Do bieżącej konsumpcji lepiej wybierać mniej aromatyczne odmiany win. Niezwykły smak i aromat sprawia, że jako jedno z niewielu białych win pasuje do mocno doprawionych dań.

Czy wiesz, że… Znachorzy używali szczepu traminer do leczenia górnych dróg oddechowych.

Chardonnay

Znany na całym świecie szczep pochodzi z francuskiego regionu winiarskiego Burgundia. O jego popularności niech świadczy to, że można go znaleźć na wszystkich kontynentach i praktycznie we wszystkich krajach w Europie. Wina ze szczepu Chardonnay często świetnie nadają się do długiego leżakowania.

Rada: Warto spróbować Chablis, słynnego wina ze szczepu Chardonnay. To wysokiej jakości wino cenione ze względu na niezwykle oryginalny smak.

Mniej znane, choć sławne

Są wina, których próżno szukać na półkach w supermarketach, ale warto się nimi zainteresować. Bywa, że są uprawiane na mniejszych areałach niż najsłynniejsze gatunki, ponieważ są bardziej wrażliwe na skład gleby i kaprysy pogody, jednak trudno o bardziej wykwintny smak.

Wina z regionu Sauternes słyną ze słodyczy, którą zawdzięczają wysokiej zawartości cukru resztkowego po przedwcześnie kończonej fermetacji.

Podział białego wina ze względu na zawartość cukru resztkowego (poziom słodyczy)

W przypadku wina mówimy często o zawartości cukru w winogronach i cukrze resztkowym. Zawartość cukru odnosi się do ilości cukru znajdującego się w soku wyciśniętym z winogron. Więcej na ten temat można przeczytać w artykule na temat podziału wina według zawartości cukru.

Cukier resztkowy to cukier, który nie został wykorzystany przez drożdże w procesie fermentacji wina. W zależności od jego zawartości, wino dzielimy na wytrawne, półwytrawne, półsłodkie i słodkie.

Wino wytrawne zawiera maks. 4 gramy cukru resztkowego na litr. Najczęściej używane szczepy do jego produkcji to sauvignon lub riesling reński.

Wino półwytrawne zawiera maks. 12 gramów cukru resztkowego na litr. Produkuje się je często z odmiany traminer czerwony.

Wino półsłodkie zawiera maks. 45 gramów cukru resztkowego na litr.

Wino słodkie, jak nietrudno się domyślić, zawiera ponad 45 gramów cukru resztkowego na litr. Powstaje ze słodkich, długo dojrzewających owoców. Typowym przykładem może być tutaj dobrze znany tokaj.

Chcesz poznać inne kryteria podziału wina? Koniecznie przeczytaj artykuł na temat podziału win.

Wyselekcjonowane wina. W twoim e-mailu.

1x na miesiąc możesz się spodziewać rekomendacji, ciekawostek i korzystnych ofert dla twojej piwniczki.

DZIĘKUJEMY, WIĘCEJ INFORMACJI ZNAJDZIESZ W MAILU

Udostępnij artykuł